Fogyókúrás reggeli ötletek – hogyan kezdjem el az életmódváltást?

“Holnaptól fogyókúrázom!” – hallatszik a sok-sok elszánt újévi fogadalom, amelyeket ugyanilyen gyorsan hajlamosak vagyunk megszegni. Miért? Mert a gyors fogyáshoz hozzásegítő különböző tabletták, porok és drasztikusan lecsökkentett kalóriamennyiség egyszerűen nem fenntartható. Annak érdekében, hogy a fogyókúra végeztével ne szaladjanak vissza a leadott kilók, olyan megoldást kell választanunk, amely hosszú távon is működik, nem igényel megvonásokat, és örömünket leljük benne. Például cseréljük le a reggeli péksüti – tejeskávé kombinációt hasonlóan gyors, de sokkal táplálóbb és egészségesebb alternatívákra, amelyek azon kívül, hogy igazi ízélményt nyújtanak, a fogyáshoz is hozzájárulnak. 

A legjobb fogyókúra az életmódváltás 

Ha megfosztasz magadtól valamit, amire a testednek égető szüksége lenne (tedd ezt egy népszerű fogyókúrás módszer vagy önmagad sanyargatása révén), akkor annak a jól ismert jojó effektus lesz a vége. Hamar elérheted a kitűzött súlyt, de ha a kúra befejeztével visszaállnál az átlagos mennyiségű kalóriabevitelre, az éhező tested azonnal zsírpárnákká transzformálja az elfogyasztott ételt, és pár hét múlva kezdheted az egészet elölről.

Ennek egyik oka, hogy a fölösleges éheztetés lecsökkenti az emésztést, hiszen a test tudja, hogy nem fog egyhamar újra táplálékhoz jutni. Továbbá, fogyókúra során nem csak zsírt, izmot is veszítesz. Az izom kalóriákat éget, a zsír azonban nem, így a amikor “visszatérsz” a szigorú diétából, a tested még kevesebb energiát lesz képes elégetni, mivel nincs meg a megfelelő izomzat és emésztési sebesség hozzá. Hosszú távú tanácsunk, hogy ne kövess fogyókúrás módszereket, ne éheztesd magad, és maradj a fokozatosság elvénél. Ehelyett alakíts ki magadnak olyan életmódot, amely hosszútávon nem csak az optimális súlyt, hanem az egészséges szervezetet és a jó közérzetet is garantálja.

A teljes értékű növényi étrend 

Számunkra a teljes értékű növényi élelmiszerekből álló étrend hozta meg az igazi változást. A teljes értékű növényi étrend lényege, hogy a lehető legtermészetesebb formában, feldolgozás nélküli élelmiszereket fogyasszunk. A finomított ételek, például cukor, liszt és fehér rizs helyett az étrend követői tápanyagban gazdag zöldségekkel, gyümölcsökkel, olajos magvakkal, teljes értékű gabonákkal, hüvelyesekkel táplálják magukat nap mint nap.

Az étrend egy hosszú távon fenntartható, kiegyensúlyozott életforma lehet, amelyhez ma már nagyon sok forrás és útmutató áll rendelkezésre, ezek közül  segítségedre lehet a Dr. Greger által felállított „Napi adag” koncepció, amely segít elindulni a teljes értékű növényi étrenden alapuló, minőségi és kiegyensúlyozott táplálkozás útján.

A kiegyensúlyozottság lényege, hogy elsősorban a rostban gazdag, feldolgozatlan ételeket fogyasztunk, ám néha megengedünk magunknak olyan ételeket is, amiket megkívánunk – egyszerűen azért, mert finomak.

Egészséges reggeli ötletek

A változtatást legjobb a nap legfontosabb étkezésével, a  reggelivel kezdeni. Sajnos ekkor van a legkevesebb időnk – javasolt tehát a megfelelő reggeli rutin kialakítása, hogy egy egyszerű, de egészséges napindító még beleférjen, pont mint a következőkben bemutatott három, végtelen variációban elkészíthető egyszerű, és egészséges reggeli variáció.

“A kiegyensúlyozottság lényege, hogy elsősorban a rostban gazdag, feldolgozatlan ételeket fogyasztunk, ám néha megengedünk magunknak olyan ételeket is, amiket megkívánunk – egyszerűen azért, mert finomak.”

Zabkása

A zabot méltán nevezhetjük a reggelik királyának, hiszen azon kívül hogy számtalan módon variálható az elkészítése, jótékony hatással van a szervezetünk egészségére is. Béta-glükán tartalmának köszönhetően kordában tarja a vércukorszintünk, kivételes rosttartalma pedig segíti az emésztést, ezen kívül hosszabb időre eltelít, így a fogyókúrába is tökéletesen beilleszthető.

A zabkását elkészítheted édesen vagy sósan, és mivel a legkeményebb típusú zabpehely is megfő 7 perc alatt, így ideális választás rohanós reggelekre. Az elkészült kását telepakolhatod gyümölcsökkel, ízesítheted kakaóval, fahéjjal, készítheted növényi tejjel vagy sima vízzel is, vagy felturbózhatod fehérjével vagy granolával. Ha egy kis inspirációra vágynál, számos házi, egészséges zabkása variációt találsz a receptkönyvünkben!

Smoothie

A friss, vagy fagyasztott gyümölcsöket csak összedarabolod, és mehetnek is a turmixgépbe, ilyen egyszerű és gyors a smoothie készítés. Bár lehet, hogy csak gyümölcsöt eszel, mégis rostban gazdag reggelit készíthetsz, főleg ha avokádót, málnát, szedret vagy áfonyát dobálsz a gépbe, hiszen ezek egyikei a legrostosabb gyümölcsöknek. Ezen kívül ajánlatos főleg alacsony glikémiás indexszel rendelkező gyümölcsöket választani, mivel ezek kevésbé emelik meg a vércukorszintet, például a cseresznye, körte, grapefruit vagy alma.

A változatok sora ismét végtelen, mindenki a saját ízlésének megfelelően variálhatja. Kerülhet a tetejére még pár szem friss vagy liofilizált gyümölcs, banán, némi kókusz és kevés olajos mag, továbbá len-vagy chia-mag, sőt, egy kis mogyoró-vagy mandulavajjal is megbolondíthatod. Érdemes időről-időre valamilyen zöld leveles növényt belecsempészni a smoothieba (például spenótot), úgy, hogy az ízélmény még megmaradjon, és a tápanyagtartalmat is a maximumra tekerd. Ha kifogytál az ötletekből, számos egyszerű de nagyszerű smoothie variációt találsz a smoothie vagy nicecream receptkönyvünkben.

Egy tál gyümölcs reggelire

Finomabbnál finomabb szezonális gyümölcsök teremnek itthon, amelyekből bátran válogathatsz! Ilyen a téli hónapokban például a birsalma, a gesztenye és az alma, kora tavasszal a körte, késő tavasszal a cseresznye és a földieper, a nyári hónapokban az eper, a málna, az egres, a meggy, a sárgabarack, vagy a ribizli, ősszel pedig a szilva és a szőlő- a határ a csillagos ég!

Ahhoz, hogy még táplálóbb legyen a gyümölcssali, és még később legyél éhes, szórd rá granolát vagy olajos magvakat, vagy csurgass rá egy kis mogyoróvajat – és kész is a fehérjében, rostban és vitaminokban gazdag extra gyors, alakbarát reggeli.

Egészséges és finom reggelivel könnyebben megy az életmódváltás is!

Egyél jól, szeresd amit eszel és legyél türelmes magadhoz, ha változtatsz. Ne hidd, hogy az egészséges az unalmassal egyenlő, hiszen a teljes értékű összetevők végtelen lehetőséget tartogatnak számodra – ne félj kísérletezni!


Felhasznált források:

Better Health Chanel: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/weight-loss-a-healthy-approach

My Food Data: https://www.myfooddata.com/articles/fruits-high-in-fiber.php

Healthline: https://www.healthline.com/health/diabetes/low-glycemic-fruits-for-diabetes

Ételcsakokosan: https://eteltcsakokosan.hu/minek-mikor-van-szezonja/