Meglepő, de hatásos- ezért építsd be az életedbe az almaecetet, ha eddig még nem tetted volna

Az almaecetet már régóta használják főzésben és a természetgyógyászatban egyaránt. Számos, egészségre gyakorolt jótékony hatása miatt érdemes kipróbálni. Nézzük meg, egy másik szemszögből is.

Mi is pontosan az almaecet?

Hihetetlen, de almából készül, amit később kemény almaecetté erjesztenek. A folyamat után szükséges még egy erjesztés, amelynek végén eléri a végleges, almaecet állagát. Nagy mennyiségben megtalálhatók benne aminósavak, szerves savak, mint az ecetsav és a citromsav, továbbá polifenol vegyületek. Lassú erjesztési idő alatt baktériumok és élesztők gyűlnek össze benne. Ezt a felhalmozódott állapotot, anya elnevezéssel illetik. A legtöbb jótékony anyagot tartalmazza, mint a fehérjék és enzimek. Ennek következtében a legtöbbször kissé zavaros kinézetű, és a késztermékben szálas érzetű. Fogyasztás előtt mindenképpen fel kell rázni.

Dr. Vincent Pedre a Happy Gut szerzője szerint „az almaecet az egyetlen ecet, amelynek biztonságos a használata olyan betegeknél, akiknél elszaporodtak az élesztőgombák vagy a candida.” A magas ecetsav tartalma segít a szervezetnek az élesztőgombák és baktériumok elleni védekezésben. Képes arra, hogy megfékezze az oxidatív stresszt és a szívbetegség prevenciójára is hatással van, kedvez a lipidoxidációnak.

Milyen formában építhető be az étrendbe?

Több féle módon lehet használni ezt a nagyszerű antioxidánst. 

  • Klasszikus forma

A legegyszerűbb módja a felhasználásnak, ha étkezés előtt egy kanállal teszünk bele egy pohár vízbe és elfogyasztjuk. Serkenti az emésztést, támogatja az egészséges étkezést és a normál bélműködésre is hatással van.

  • Készíts belőle immunerősítőt

Szuper hatékony lehet, ha egy ital formájában készítjük el magunknak. Nézzünk erre pár receptet.

Egy üvegbe tegyünk pár gerezd fokhagymát, tormát, apróra vágott hagymát, friss gyömbért, egy citrom héját és levét. Felöntjük almaecettel, amíg ellepi a hozzávalókat. Néhány hét erjesztés, majd szűrés után fogyasztható. Fontos, hogy a szűrés után csak a folyadékot kell megtartani. Ízlés szerint adhatunk hozzá mézet is.

Dr. Berg főzete- Almaecetes áfonya itala
Segít a fogyásban. Napi 3x evés előtt ajánlott a fogyasztása, mert serkenti a pajzsmirigy működését. Ha lassú az anyagcseréd, akkor ne tegyél bele áfonyalevet.
1 pohár vízbe 2 teáskanál almaecet, 1 teáskanál bio citromlé, 1 teáskanál egész áfonyából készült áfonyalé. Lehet hozzá tenni egy kis darab gyömbért is, amitől fűszeresebb lesz az íze. 

  • Készíts salátaöntetet

A legfontosabb, amit ennél a formánál érdemes betartani, az a 3:1 arány, vagyis 1 evőkanál almaecet, 3 evőkanál tetszőleges olaj (olívaolaj, dióolaj, avokádóolaj). Ezt érdemes rátenni a salátára és egész éjszakára hagyni, összeérni, majd friss fűszerekkel kiegészítve igazán érdekes ízélményt nyújt.

  • Napindító ital

Fontos, hogy a napunkat jól és energikusan kezdjük, amit megtámogathatunk almaecettel is. A rituálé részeként saját magunk is készíthetünk energiaitalt. Normál méretű pohárba tegyünk egy csepp almaecetet, egy citrom levét, csipet sót és öntsük fel vízzel. Igazán jó napindító és egészségtámogató.

  • Bolyhos étel

Az almaecet kiváló arra is, hogy rizshez, quinoához vagy bármilyen más gabonához hozzáadjuk. Érdemes a forrásban lévő vízbe egy cseppet beletenni, amelynek hatására egy valóban ízletes és bolyhos állagú köretet kaphatunk.

Láthatjuk, hogy mennyi féle formában tudjuk felhasználni és beépíteni a mindennapokba. Valóban jó hatással van a szervezetre, de nézzük meg, hogy konkrétan milyen hasznos tulajdonságokkal is rendelkezik.

Amiért jót tesz, ha almaecetet használsz

  • A bélrendszert támogatja

A fermentációs folyamat nagyban elősegíti a bélrendszer számára fontos mikrobák szaporodását és növekedését. Mivel nagymértékben található benne probiotikum, az almaecet egyéb tulajdonságai is kiváló hatással vannak a belekre. Will Cole a funkcionális orvoslás egyik vezető szakértője azt mondja: „Az almaecetről kimutatták vírus-, élesztő-, gombaellenes hatásait, amelyek mind hasznosak a mikrobiom és az általános immunegyensúly működésében.”

  • A vércukorszint normál működését szabályozza

Segít leküzdeni a vércukorszint ingadozását, amely legtöbbször a szénhidrátban gazdag étkezés után fordulhat elő. A legjobb, ami ilyenkor segít, egy kis almaecet fogyasztása.

  • A fogakra és a szájhigiéniára kiváló

Az almaecetből és szódabikarbónából 2:1 arányban készíthetünk természetes fogfehérítő pasztát. A kész anyagot a fogakra kell dörzsölni közvetlenül, majd vízzel leöblíteni. Rendkívül hatékony a fogfehérítéshez és a foltok eltávolításához. Nem azonnal hat, így pár alkalommal érdemes próbálgatni az eredmény érdekében. Fontos, hogy hosszú távon ne használjuk, inkább csak alkalomszerűen. Pluszban pedig még gargalizálásra is kiváló, amely a rossz leheletet tudja enyhíteni.

  • Bőr és a haj szépségét segít megőrizni

A mindennapos bőrápolási rutinba is érdemes lehet beépíteni (1:2 arányban vízzel hígítva) vattakoronggal áttöröljük az arcunkat a hidratáló krém felvitele előtt. Savas tulajdonsága segít az elhalt hámsejtek eltávolításában. Azért óvatosan bánjunk vele, mert okozhat bőrirritációt, így mindig hígítva alkalmazzuk!
Hajmosás során a víz megváltoztathatja a haj pH értékét, az almaecet savasságának köszönhetően a samponozás utáni öblítés során elősegíti a pH visszaállítását, mellette pedig a haj fényét és egészségét is támogatja. Egy régi samponos flakonba ½ evőkanál almaecetet 1 csésze vízzel érdemes összekeverni és ezt az oldatot öblítésként alkalmazni. Mindezek mellett akár a korpásodást is visszaszoríthatja.

  • Tisztítószerként is alkalmazható

A legfontosabb a megfelelő arány betartása: 1 rész almaecet, 9 rész víz. Ezt egy szórófejes flakonba öntsük bele és már használatba is vehetjük. Kád, wc, csapok tisztítására nagyon jó, ha befújjuk, egy éjszakát hagyjuk az adott helyen, majd lemossuk.
A lefolyók esetében szódabikarbónával együtt még hatékonyabb. Fél csésze szódabikarbóna a lefolyóba, 1 csésze almaecettel együtt egy habot képez, amely segít lebontani a csatornákba a szennyeződéseket, a szódabikarbóna pedig rendkívül hatásos szagtalanító. 15 percig kell hagyni, majd forró vízzel leönteni.

  • A fogyást elősegítheti

Egy, japánokon végzett kutatás igazolta, hogy azok az alanyok, akik 12 héten keresztül fogyasztottak ecetsavat  jelentős súlycsökkenést tapasztaltak. A kutatást végző szakemberek megállapították, hogy elnyomja az étvágyat és késlelteti a gyomor kiürülését, vagyis a teltségérzet hosszabb ideig megmarad. 2 evőkanál almaecet fél liter vízben feloldva, kortyolgatva napközben támogatja a súlycsökkenést.
A pH érték 2,5, amely hasonló a gyomorban lévővel, ezért van az, hogy nagyon hatásos a gyomorégés megszüntetésére. Ebben az állapotban túl sok a sav. Ami a leghatékonyabb, az 1 kis almaecet fogyasztása. 50 éves kor felett a gyomor pH értéke növekszik, lúgosabb lesz. A szervezetnek több savra van szüksége az ásványi anyagok és a fehérjék egészséges emésztéséhez. Túl lúgos állapotban a kalcium felszívódás mérséklődik, ami meszesedést indíthat el.

Igazán sok jótékony hatással rendelkezik az almaecet, de a használat során nagyon fontos a megfelelő adagolás!

Mi a szerepe a lúgosságnak?

A lúgosságnak az egyik fő oka a stressz. A lúgos test blokkolja a kalciumot, ezért ilyenkor előfordulhat görcsölés. Ízületi gyulladásnál a test meghálálja, ha almaecetet adunk neki.
Dr. Eric Berg kutatásai alapján elmondta, hogy magas vérnyomást, enerváltságot, székrekedést és szív rendellenességet is gyógyíthatunk vele. Hiszen az almaecet támogatja az ásványi anyagok felszívódását, kalcium aktivizálását és az egészséges emésztést.

Milyen arányban használjuk a mindennapok során?

A legtöbben a főzéshez alkalmazzák, hiszen saláták remek kiegészítője lehet, akár simán az ételre locsolva, akár öntet alkotóelemeként. Vízben hígítva italként nagyon hatékony a szervezetre. Átlagosan napi 1-2 teáskanál és 1-2 evőkanál közötti mennyiségben ajánlott a fogyasztása, vízzel hígítva. Javasolt inkább a kisebb adagolás, de abból is a bio, szűretlen fajtájú almaecet.

Számos forrás azt sugallja, hogy az almaecet rendkívül hatásos a szervezetre, hiszen a baktériumok elpusztításán át a fogyás és a vércukorszint normalizálásra is kedvezően hat. Biztonságosnak tűnik, azonban mindig tartsuk be az adagolást, és ne használjunk túlzottan sokat. Mivel nemcsak az étkezésben, hanem akár a konyhában és a bőrápolásban is új lehetőségeket kínál, bátran nyúljunk hozzá és válasszuk ezt a fajta megoldást.

 

Forrás

https://www.youtube.com/watch?v=XeHl5Y7m1xM

https://www.healthline.com/nutrition/6-proven-health-benefits-of-apple-cider-vinegar

https://www.healthline.com/nutrition/apple-cider-vinegar-dosage

https://www.mindbodygreen.com/articles/apple-cider-vinegar-benefits

https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-use-apple-cider-vinegar-daily

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/apple-cider-vinegar-nutrition-facts-health-benefits-risks-more/

https://www.mindbodygreen.com/articles/easy-ways-to-add-apple-cider-vinegar-to-your-diet

https://www.mindbodygreen.com/articles/ways-to-clean-your-home-with-apple-cider-vinegar

Fotók:

https://www.freepik.com/