Hogyan válassz a növényi italok közül

Ma már senkinek sem újdonság, hogy a boltok polcain a tehéntej mellett növényi italok is sorakoznak: zab, kókusz, rizs, szója alapúak a legnépszerűbbek. Otthon is elkészíthetőek, ezesetben az alapnyagot Te választhatod meg, akár több összetevőt is kombinálhatsz.de a legtöbben mégis a bolti opciót válaszják, hogy időt takarítsanak meg. Számos márka közül választhatsz, de vajon honnan tudod, melyik a számodra leginkább megfelelő?

A jó választáshoz adok néhány támpontot.

Miből és hogyan készülnek?

Növényi italok többféle alapanyagból készülhetnek:

  • gabonákból: rizs (barna rizs is), zab, tönköly, kamut, köles,
  • álgabonából: quinoa, hajdina (ezek rizzsel kevertek), amaránt,
  • száraz-hüvelyesekből: szója, csicseriborsó,
  • olajos magvakból: mandula, dió, mogyoró, kesudió, brazil dió, szezámmag,
  • pálmaféléből: kókusz,
  • egyéb növény: például kender

Otthon is készülhet!

A különböző alapanyagokat több órán keresztül áztatják vízben, majd turmixolják, leszűrik, esetlegesen sót, cukrot, növényi olajokat, ízesítő anyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és egyéb adalékanyagokat adnak hozzájuk, így válnak a tejhez hasonló itallá. Kedvenc kókuszital receptemet a bejegyzés végén megtalálod!

Az alapanyagot a célodnak megfelelően válaszd ki!

Ha csak színesíteni szeretnéd az étrended a növényi alternatívákkal vagy vegetáriánus, esetleg vegán vagy, akkor bármelyik összetevő megfelelő lehet. Lényeg, hogy válasz minél változatosabban. Azonban ha 

Laktózérzékenyként vagy tejfehérje allergiásként is bátran választhatsz bármilyen alapanyagból készült növényi italt.

Miért jobb? 

Nem tartalmaz tejcukrot, sem tejfehérjét, így könnyebben emészthető, nem okoz hasmenést tejcukor érzékenyeknek és nem vált ki allergiás reakciót tejfehérje allergiásoknál.

Ha szeretnél pár kilót leadni, akkor preferáld a natúr, cukrozatlan kókusz vagy mandulaitalt.

Miért jobb?

Ezeknek a legalacsonyabb az egy decire mérhető kalória tartalma, amennyiben nem cukrozzák őket extrán.

Ha cukorbeteg vagy, kerüld a tisztán gabona alapú növényi italokat mint a rizs vagy zabital.

Miért jobb? 

Egyik növényi ital sem tartalmaz tejcukrot, ami igen magas glikémiás indexű, azaz gyorsan megemeli  a vércukrod. Viszont válassz olyat, ami alacsony szénhidráttartalmú alapanyagból készül, mint például a cukormentes kókusz vagy mandulaital.

Ha pajzsmirigy betegséged van, akkor kerüld a szója alapú növényi italokat.

Miért jobb?

A szója goitrogén, így jobb, ha messze elkerülöd, ha pajzsmirigy betegséget diagnosztizáltak nálad.

Ha a bélflórád szeretnéd regenerálni, akkor jó választás a zabital.

Miért jó?

A zab egy igen értékes, béta glükán típusú rostot tartalmaz. Ez a bizonyos vízoldékony rost a bélflórád számára is tápanyag, más szóval prebiotikum.

A mákból készült növényi ital kiváló a csontritkulás megelőzésére.

Az összes olajos mag közül a legjobb kálcium-foszfor aránya a máknak van, azaz 100 grammban több benne a kálcium, mint a foszfor.100 gramm mák 1400 mg kálcium és csak 800 mg foszfor. Kimondottan javasolt csontritkulás esetén.

A földi mandula italt olajosmagokra érzékenyek is fogyaszthatják.

A földi mandula valójában egy magas keményítő tartalmú gumó, nem olajos mag, csak a neve csalóka, így bátran megeheti az is aki olajos magra allergiás.

Cöliákia esetén csak a garantáltan glutén mentes bolti opciók megfelelőek, otthon pedig készülhet a növényi ital vegyesen olajosmagok-kókusz és gluténmentes 

Ha házilag készíted, akkor vegyesen is használhatod az alapanyagokat vagy kipróbálhatsz különleges ízvilágokat.

Figyeld a címkén az apróbetűs részt is!

Ideális esetben készülhet a növényi italod házilag, Vegital  automatával vagy akár anélkül, utóbbi időigényesebb folyamat.

Ha a kényelmesebb, bolti változatot választod, akkor olvasd el az összetevők listáját figyelmesen és válaszd a lehető legkevesebb adalékot tartalmazó változatot.

Mivel találkozhatsz az élelmiszercímkén?

Az élelmiszercímkéken gyakran találkozhatunk olyan kifejezésekkel, mint a stabilizátorok, az emulgeálószerek vagy a különböző gumik. Ezek az élelmiszerek megfelelő állományát kialakító adalékanyagok, amelyek főleg növények szerkezeti anyagaiból készülnek, tehát jelentős részük természetes.

Az emulgeálószerek két olyan anyag elkeveredését segítik, amik jellemzően nem tudnának elegyedni, mint például a víz és az olaj.

A guargumit egy növény magjaiból állítják elő. A megfelelő állag kialakítására használják. Az ember számára gyakorlatilag emészthetetlen, viszont kiváló rostforrás, a mikrobiótánk számára tápanyag. 

A szentjánosmagkenyér-lisztet (ebből készül a karob por is)  is használják állományjavításra, stabilizátorként,

Találkozhatunk az összetevő listában különböző növényi olajokkal is, mint a finomított napraforgóolaj. Ez, egyéb finomított olajokhoz hasonlóan nem kimondottan egészséges összetevő, sokan érzékenyek is rá.

Ma már kaphatóak olyan növényi alapú italok (kókusz, mandula, rizs) is, amelyek gyümölcssűrítménnyel ízesítettek. Ezek hozzáadott cukrot nem tartalmaznak, édesítésüket stevia növény kivonattal oldották meg, amelyekbe dúsításra terméktől függően magnéziumot vagy B3-, B5-, B6-, E-vitamint is használnak.

Kókuszital házilag

Hozzávalók

  • 1 csésze kókuszreszelék 
  • 3 csésze víz
  • 1 csipetnyi só
  • igény szerint édesítő (stevia, glicin, datolya szirup stb…)

Elkészítés

A vizet felforraljuk. A felforrt vízbe beleszórjuk a kókuszreszeléket. Átkeverjük, majd ismét forralunk rajta egyet. Fedővel hűvösebb helyre tesszük.

Amíg kihűl vegyük elő a turmixgépet. A kihűlt kókuszos-vizes egyveleget a turmixgépbe töltjük és néhány percig turmixoljuk. Ezután sűrű szövésű szűrőn keresztül átöntjük a kancsónkba, vagy tároló edénybe. 

Hűtőben 2 – 3 napig eláll.

Feldobhatod őrölt fahéjjal, vaníliával, kardamommal, kevés datolya sziruppal. A maradék kókusz-szűrlet süteményekbe, reggeli kásákba, granolába.

Jó étvágyat hozzá!