Kesudiókrém vs mogyoróvaj. Valóban egészségesebb az egyik a másiknál?

A mogyoróvaj már régóta nagy népszerűségnek örvend azonban az utóbbi időben- amikor jobban felértékelődött az egészséges táplálkozás – egyre többféle magkrémet lehet kapni. Többek között kesudióból is készülnek krémek, amik nem csak a növényi étrendet preferálók közkedvelt nassolnivalója. Többen is a mogyoróvaj egészségesebb megfelelőjeként említik. De vajon ez valóban így van? Cikkünkből kiderül….

Sokan összehasonlítják a kettőt. Azt biztosan állíthatjuk, hogy a kesudiókrémet kesudióból, a mogyoróvajat pedig földimogyoróból készítik. ☺ Mindkettő egészséges mennyiségű zsírt tartalmaz, azonban míg a földimogyoróvajban több rost és fehérje található, addig a kesudióvaj több szénhidrátot biztosít. Egy másik besorolás alapján a dióvajakhoz is sorolják őket. Így tehát mindkettőről elmondhatjuk, hogy magas koncentrációban tartalmazza a fehérjéket, egészséges zsírokat és a fejlődéshez szükséges egyéb tápanyagokat. Ezért is érdemes az étkezésünkbe minél több dióvaj félét beiktatni.  

Lássuk, hogy mégis mi a különbség köztük? Ha nem tudsz dönteni, a következőkben választ kaphatsz rá!

Mit tudunk a mogyoróvajról?

A mogyoróvaj a legnagyobb körben használt dióvaj,meglehetősen kiegyensúlyozott energiaforrás. 3,5 uncia (100 gramm) mennyiség tartalmaz 22 gramm szénhidrátot (a kalória 14%-a); 22,5 gramm fehérjét (a kalória 14%-a), 51 gramm zsírt ( ami a kalória kb. 72 %-át teszi ki). A napi E- vitamin bevitel 60 %-át fedezi. Ezenfelül sok rezet, kalciumot, cinket, folátot, niacint, magnéziumot és vasat tartalmaz. Továbbá omega 6-ot is, amely csökkenti a rossz koleszterinszintet (LDL) és növeli a védő (HDL) koleszterinszintet. Ezenkívül természetes forrása az arginin aminosavnak, ami elősegíti az egészséges erek működését, így a szív- és érrendszeri betegségek kockázata csökkenthető.
A földimogyoróvaj nemcsak a gyerekek, de a felnőttek körében is nagy népszerűségnek örvend. Krémes állaga és finom íze miatt gyakran fogyasztják. Akár egy szelet kenyérre kenve jó lendülettel indíthatjuk a napunkat. A növényi étrendbe is jól beépíthető, mivel egészséges telítetlen zsírsavakat tartalmaz.
A tiszta földimogyoróvaj 20 % szénhidrátot tartalmaz, ezért az alacsony szénhidráttartalmú étrendekbe is nyugodtan beilleszthető. Cukorbetegek is fogyaszthatják, mert kevésbé emeli meg a vércukorszintet. Tápanyagban gazdag, ásványi anyagok, vitaminok és rostok is megtalálhatók benne, de ezek elenyészőek a magas kalóriatartalma miatt, emiatt figyeljünk oda a bevitt mennyiségre.

magvaj

Mire tudjuk használni?

Növényi étrendet követők főként sütik és kekszek elkészítésénél alkalmazzák, de zabkása feltétként is tökéletesen megállja a helyét. A mogyoróvaj speciális élelmiszerboltokban vagy az interneten is beszerezhető, azonban figyeljünk rá, hogy adalékanyagmentes változatot válasszuk. Ha pedig van kedvünk és időnk, otthon is könnyen el tudjuk készíteni.

Táplálkozási információk: 

Egy negyed csésze mogyoró (a hozzávetőleges mennyiség 2 evőkanálnyi mogyoróvajban) a következőket tartalmazza: 

  • Kalória: 207
  • Fehérje: 9 gramm
  • Zsír: 18 gramm
  • Szénhidrát: 6 gramm
  • Rost: 3 gramm
  • Cukor: 1 gramm

Néhány pozitív hatás, ha te is rendszeresen eszel mogyoróvajat:

  • több energiád lesz
  • támogatja a fogyást
  • az izmok egészségesebbek lesznek
  • csökkenti a stresszt
  • javítja a bőr egészségét
  • kismamáknál támogatja a magzat fejlődését és növekedését, folátot is tartalmaz
  • csökkenthető a vérnyomás
  • erősíti a csontokat

Mit tudunk a kesudióról?

A kesudiónál 1 uncia (28 gramm) tartalmaz 9 gramm szénhidrátot, 5 gramm fehérjét, 12 gramm zsírt, továbbá a napi magnézium mennyiség 20 %-át fedezi.

A kesudióvaj még kevésbé ismert, de egyre nagyobb népszerűségnek örvend. A mogyoróvajjal szemben kevesebb fehérje van benne, viszont rézben, foszforban és vasban gazdagabb. A kesuvajban egészséges és telítetlen zsírok is találhatóak, amelyek a szívre jótékonyan hatnak, a mogyoróvaj cukornak pedig csak nagyjából a felét tartalmazza, illetve az adalékanyag is kevesebb.
A kesudióvaj nem tartalmaz omega -3 zsírsavat, viszont magnéziumot, egyszeresen telítetlen zsírsavakat és esszenciális aminosavakat igen.  Így a kesu fogyasztása jótékony hatással van a csontokra, az immunrendszerre, a megfelelő vérnyomásra és az anyagcserére is. A diófélék közül tudjuk, hogy a kesudió a legmagasabb réz- és vastartalommal bővelkedik, ennek köszönhetően megoldást nyújthat vérszegénység esetén.  A magas réztartalom az agy egészséges működését segíti és az energiaszint emelkedésre is hatással van. A magas vas és magnézium tartalmának köszönhetően ez egy jó alternatíva lehet akár a gyerekek harapnivalójához is a mogyoróvaj helyett.

kesudióvaj

Kinek ajánlott?

A kesudió telítetlen zsírokból áll, egyszeresen telítetlen zsírsavak formájában. Ezzel segítenek megelőzni a szívbetegség kialakulását és a cukorbetegséget. A rossz zsírok fogyasztás esetén növelik a koleszterin felhalmozódást az erekben, a kesudióvaj beiktatása az étrendbe segít a felhalmozódás megakadályozásában.
A vegetáriánus és vegán étrendet alkalmazók körében egyre többen építik be a napi étkezésbe, mivel segíti a fehérje pótlást a szervezet számára. Azért is szeretik, mert ezzel készítve az ételek sokkal finomabbak, krémesebbek lesznek. Nem utolsó sorban pedig remek növényi alapú tejtermék helyettesítőnek is. Már egy marék kesudió elfogyasztása 5 gramm növényi alapú fehérjét nyújt a szervezetnek. A karotinoidok és polifenolok forrása is, ez a két antioxidáns segít az egészségmegőrzésben és a szervezetben mérsékli a gyulladásokat.

Kesudió- A vegánok majonéze 

Krémes állaga és enyhén édes íze miatt a vegánok előszeretettel használják akár majonézként, akár tejfölként az ételek elkészítése során.

Vegán majonéz recept kesudióból 

Hozzávalók:

  • 1 csésze nyers kesudió 
  • 1 ek. citromlé
  • 1 ek. almaecet
  • 1 tk. mustár (sárga vagy dijoni)
  • 1 tk. fokhagyma por
  • ½ tk. hagymapor
  • ¼ púpozott tk. tengeri só
  • ¼-½ csésze víz

Elkészítése:

  1. A kesudiót áztassuk be 30 percre forró vízbe.
  2. Tegyük a kesudiót az összes többi hozzávalóval együtt egy turmixgépbe, és addig turmixoljuk, amíg sima és krémes nem lesz.
  3. Ízlés szerint ízesíthetjük tovább: adjunk hozzá több almaecetet a csípősség érdekében; citromlével a savasságot tudjuk növelni; több só hozzáadásával sósabbá tehetjük; és még több vizet is adhatunk hozzá, ha azt szeretnénk, hogy ne legyen annyira sűrű.
  4. Ha utólag fűszereztünk még rajta, akkor még egyszer turmixoljuk össze. Üvegbe vagy zárható edénybe töltjük, és felhasználásig hűtőszekrényben tároljuk. Több napig eláll!

vegán majonéz

Ha pedig szeretnétek házilag kesudiókrémet készíteni, íme, egy recept:

Hozzávalók:

  • 2 csésze nyers kesudió bél (pörkölt is működik – lásd a megjegyzéseket)
  • csipetnyi tengeri só
  • 2-3 teáskanál bármilyen más ízesítő vagy édesítőszer – fahéj, vanília, chili paprika –  sós változathoz, kókuszcukor, juharszirup stb.)
  • Extra a krémességhez – 1 evőkanál kókuszolaj (opcionális)

Elkészítés:

  1. Ha igazán krémes eredményt szeretnénk elérni először  a kiválasztott olajos magvat tegyük egy turmixgépbe és aprítsuk ezzel 5 percig. Ezután tegyük át késes aprítóba. Ez a lépés kihagyható, de a kesudió jobban el tud keveredni így.
  2. Ha szeretnénk, adjuk hozzá fűszereket, majd aprítsuk tovább úgy, hogy 5 percenként lekapargatjuk az aprító faláról az odatapadt masszát. Ezt a folyamatot kb. 15-20 percig ismételjük. 
  3. Az utolsó 5 percben tehetjük hozzá a kókuszolajat, ha szeretnénk még krémesebbé tenni, majd így turmixoljuk amíg teljesen krémes nem lesz.
  4. A kész magvajat üvegbe kanalazzuk, és ebben tárolhatjuk, ha nem használjuk fel azonnal. Kész is a mindenmentes, egészséges kesudió krémed! 

További felhasználás:

  • Beletehetjük a kedvenc, saját készítésű turmixunkba és sokkal krémesebb íze lesz
  • A kenyérre a mogyoróvaj helyett használjuk
  • Házi készítésű energiaszeletet is készíthetünk 
  • Beletehetjük a kásánkba
  • Jégkrémhez is ajánlott, akár valamilyen fagyasztott gyümölccsel összeturmixolva finom ízt kapunk.
  • Vajon milyen lenne a palacsinta egy kis kesuvajjal megtöltve? Próbáljátok ki ti is.

nasi

Összességében elmondhatjuk, hogy mindkét magvaj nagyon finom, de a kesudióvaj fogyasztása talán előnyösebb hatással van a szervezetünkre, sokan az egyik legegészségesebb dióvajnak tartják. Fogyasszátok mindkettőt és írjátok meg nekünk, szerintetek melyik a jobb!


Források:

https://www.vegetariantimes.com/skills/food-fight-almond-vs-peanut-vs-cashew-butter/

https://www.webmd.com/diet/peanut-butter-good-for-you

https://vitalmagazin.hu/egeszseges-vagy-karos-a-mogyorovaj-fogyasztasa/

https://www.eatthis.com/is-peanut-butter-good-for-you-healthy/

https://www.americandreamnutbutter.com/blogs/for-the-love-of-butter/is-cashew-butter-healthy-top-5-benefits

https://shaneandsimple.com/cashew-mayo/

https://www.viblance.com/termek/kesudio/

https://www.cottercrunch.com/easy-homemade-cashew-butter-raw-vegan/

https://www.healthline.com/nutrition/is-peanut-butter-bad-for-you#prote

Fotók:

freepik.com