Nagyon sokan nem veszik elég komolyan az alvás fontosságát és csak legyintenek rá, ha épp nincs idejük 4-5 óránál többet aludni, viszont ennek hosszú távon komoly következményei lehetnek többek között a hormonrendszerrel összefüggésben is.
A kialvatlanság növeli a ghrelin (éhségért felelős hormon) és csökkenti a leptin (jóllakottságért felelős hormon) szintjét, így egész nap éhesebb leszel és akár 3-400 kalórával is többet ehetsz annál, mintha kipihented volna magad.
A fáradtság rontja a sejtek inzulin érzékenységét is (kevésbé érzékeli az inzulint és nem veszik fel a cukrot a megfelelő ütemben), tehát növeli az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Hatással van a stressz szintünkre is, a melatonin (mélyalvásért felelős hormon) váltó hormonja a kortizol, így ha nem alszunk eleget és nem jól (nem elég mélyen), akkor másnap stresszesebbek leszünk, mert kevesebb stresszhormon (segít a stresszel való megküzdésben) fog rendelkezésünkre állni.
Tehát a napi 7-8 óra pihentető alvás a hormonrendszerünk optimális működésének egyik kulcsomentuma, tehát ne bagatelizáljuk el és fektessünk rá ugyanolyan hangsúlyt mint a táplálkozásra és egyéb életmódbeli tényezőkre.