Mikor gondolhatsz arra, hogy a stressz okozza nálad a hormonális problémákat?

Nagyon sokszor fordulnak hozzám úgy, hogy már rendben van a táplálkozásuk, mozognak is, viszont valamiért még mindig nincsenek jól és hullik a hajuk, falásrohamaik vannak és folyamatosan fáradtak. Ilyenkor szoktuk megvizsgálni azt, hogy mennyire van jelen a stressz az életükben.

A stressz, aminek a legfontosabb hormonja a kortizol (stresszhormon), aminek emelkedése szinte minden hormonra hatással van. Többek között inzulin szint emelő hatása van, aminek hatására leesik a vércukorszinted és falásrohamod lesz, de hatással van a leptin (jóllakottságért felelős hormon) és a ghrelin (éhségért felelős hormon) szintjére is, csökkenti a leptint és növeli a ghrelint, így éhesebb leszel a hatására. 

Beleszól a pajzsmirigy hormonok működésébe is, magas kortizol hatására a szabad T4, vagyis a pajzsmirigy raktár hormon szabad T3 (aktív, anyagcsere szabályozásáért felelős pajzsmirigy hormon) helyett reverz T3-má alakul át, ami a szabad T3 tükörmolekulája, ugyanahhoz a receptorhoz tud becsatlakozni, viszont nem fejt ki hatást, így az anyagcsere lelassul és hízás/fogyási nehézség lesz jellemző.

A menstruációs ciklusra is hatással van, a szervezet a progeszteront (ciklus szabályozásáért felelős hormon) a kortizol (stresszhormon) előanyagaként tudja használni, amikor a mellékvese már nem tud eleget előállítani belőle, így rendszertelen és fájdalmas menstruációt okozhat.

Shopping Cart
Scroll to Top

Stamina 🆕

Az egészség és wellness GYIK

magnesium chocolate
woman drinking coffee
az vagy, amit megeszel
istockphoto-1326733649-1024x1024
hormonal woman picture
Woman in kitchen with vitamin infusion
Guy drinking water from plastic bottle
Stressful woman with hormonal issues
Older woman with vitamins before mirror

Valuta

Nyelv

0