A legfontosabb mikrotápanyag forrás pajzsmirigy alulműködés esetén a jód. Mi ennek az oka? A pajzsmirigy hormonjai a T4 és a T3. Ezekben a 4-es és a 3-as szám a bennük lévő jód atomok számát jelzik, T4-ben 4db, míg a T3-ban 3 db jód van. A pajzsmirigy alulműködés leggyakoribb oka tehát ezen jód atomok hiánya, ami a T4 és a T3 hormonok hiányát is maga után vonja, mivel nincs meg hozzá a megfelelő alapanyag, hogy a szervezet előállítsa.
Gyakran hallani arról, hogy bizonyos autoimmun eredetű pajzsmirigy problémák esetén mégis tiltják a jódot. Miért lehet ez?
Ennek alapja a Wolff-Chaikoff tanulmány, ami egy patkányokon végzett kísérlet volt, amiben azt találták, hogy a kis mennyiségű jód fokozta a pajzsmirigyben lévő gyulladást. Nos ez valóban igaz lehet, viszont a szervezetünk jódigénye nem ilyen kis kicsi, mikrogrammos mennyiségekben mérhető, hanem miligrammos nagyságrendű. Ennek fő oka az, hogy nem csak a pajzsmirigy jódigényes szerv, hanem az idegrendszer, a mellek, a női szervek, az agy és még rendeget más szerv is használ jódot a működéséhez. Ilyen mennyiségű jód pótlásánál pedig már pozitív tapasztalatok vannak autoimmun folyamatokra is, a kísérlet nem vizsgálta annó ezeket a mennyiségeket, emiatt terjedt el a köztudatban a jódtól való félelem.