Tavaszi megújulás – így támogathatod szervezeted méregtelenítő folyamatait!

A tavasz beköszönte egyet jelent a természet megújulásával; hosszabbodnak a nappalok, zöldbe borulnak a fák, nyílnak a virágok és a természet ébredésével mi is új lendületet kapunk.  A tavaszi megújulás nem csak a környezetünket érinti, de saját magunk változását is tükrözi, egy belső folyamat elindulását, amely segít, hogy megtisztuljunk a téli hónapok terheitől és a természettel együtt mi magunk is újjászülessünk. Méregtelenítő szerveink folyamatosan dolgoznak, azonban a hideg, a kevés mozgás és a nehéz ételek kevésbé támogatják a test tisztító folyamatait, így tavasszal jogosan érezhetjük, hogy szükségünk van egy kis változásra. Ebben a cikkben megmutatom, hogy dietetikus szakemberként milyen praktikákat tartok fontosnak ahhoz, hogy méregtelenítő szerveink munkáját hatékonyan tudjuk támogatni.  

Folyamatos méregtelenítés – mely szerveink végzik a legnagyobb munkát?

A méregtelenítés egy természetes folyamat, amely a testünkben zajlik és amelynek célja, hogy eltávolítsa a felhalmozódott toxikus anyagokat; mérgeket és salakanyagokat. Ebben a folyamatban számos szerv és szervrendszer játszik szerepet és folyamatosan dolgozik rajta, hogy a méregtelenítés testünkben akadálytalanul megvalósuljon.

Máj: 

  • A máj a méregtelenítés egyik legfontosabb szerve. Lebontja a szervezetbe került toxinokat, gyógyszereket, alkoholt és számos egyéb szennyező anyagot, káros vegyületet, melyek kisebb- vagy nagyobb mennyiségben felhalmozódva egészségkárosító hatásúak lennének. A máj képes arra, hogy az összetett vegyületeket lebontsa, így azok a későbbiekben más szervrendszerek segítségével távozhatnak a testből. 

Vesék: 

  • Szintén kulcsfontosságú szerepet játszanak a méregtelenítés folyamatában a veséink. Tulajdonképpen kiszűrik a vérünkből a toxikus anyagokat, melyek az ételekből, italokból, valamint a környezetünkből levegő vagy érintkezés útján felszívódtak. Ezek vizelet útján távoznak testünkből, miután a vesék elvégezték a munkájukat. 

Bélrendszer: 

  • A bélflóra és a bélrendszer is aktívan részt vesz a tisztító folyamatok ellátásában. A vastagbélnek különös jelentősége van, hiszen a mérgező vegyületekből és a salakanyagokból a tápcsatorna ezen szakaszán formálódik széklet, amely végül kiürül a testből. A megfelelő emésztés és bélmozgás elengedhetetlen ahhoz, hogy ez a folyamat hatékonyan le tudjon zajlani. 

Tüdő: 

  • Bár lehet elsőre nem is jutna eszünkbe, pedig a tüdő is nagy szerepet játszik a méregtelenítésben, mivel a kilégzés során eltávolítja a felhalmozódott szén-dioxidot. Továbbá a tüdő nyálkahártyája mintegy védelmi vonal megköti a levegőben található káros anyagokat (pl.: füstöt, kémiai vegyületeket, szennyező anyagokat), melyek belégzéskor szervezetünkbe kerültek és segíti azok kiürülését.

Bőr: 

  • A bőr a legnagyobb szervünk, amely számos külső hatással szemben állja a sarat és mindemellett még a felesleges anyagokat is segít eltávolítani a szervezetből. Az izzadság ugyanis nem csupán vízből és sókból áll, hanem olyan salakanyagokat is tartalmaz, melyektől a szervezet szeretne megszabadulni és ily módon a külvilágba üríteni. 

Hogyan támogathatjuk méregtelenítő szerveinket és szervrendszereinket?

Bár a testünk magától is tudja a dolgát és minden szükséges képességgel rendelkezik, ahhoz, hogy ellássa a feladatát, mégis különféle életmód- és táplálkozásbeli szokásokkal még hatékonyabbá tehetjük a méregtelenítés folyamatát.

Igyunk bőségesen folyadékot!

  • Egész szervezetünk működése folyadékalapú, testünk méregtelenítő funkcióit is akkor tudjuk legjobban támogatni, ha megfelelően hidratáltak vagyunk. Egy átlagos felnőttnek napi 2,5-3 liter folyadékra – lehetőleg vízre – van szüksége, mely meleg időben vagy sportolás esetén még tovább növekedhet. A szomjúságérzetet ne várjuk meg, ez már egy késői jele annak, hogy dehidratáltak vagyunk! 

Fogyasszunk friss zöldségeket és gyümölcsöket!

  • Az ajánlott zöldség-és gyümölcsbevitel 4-5 adag naponta, ebből legalább 1-2 adagot javasolt frissen elfogyasztani! A friss gyümölcsök és zöldségek nagy mennyiségben tartalmaznak vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat, antioxidánsokat és folyadékot is. 
  • Minden étkezéshez fogyasszunk zöldséget és/vagy gyümölcsöt sütve, főzve, párolva, savanyúságként, befőttként stb. és ahányszor csak lehetőségünk van, frissen is!
  • Egy gyors turmix elkészítése fantasztikus módja annak, hogy több friss zöldséget vagy gyümölcsöt építsünk be az étrendünkbe. Nem muszáj tisztán zöldség smoothie-t készítenünk, nyugodtan kombinálhatjuk gyümölcsökkel is.

Növeljük a rostbevitelünket!

  • A rostok segítenek a bélmozgás serkentésében, valamint a toxikus anyagok megkötésében. A napi ajánlott rostbevitel felnőttek esetében 25-30 g. Ezt érdemes fokozatosan emelni, hogy hozzászokjon a szervezetünk. Építsük be változatosan az étrendünkbe a gyümölcsöket, zöldségeket, teljes értékű gabonaféléket, olajos magvakat és dióféléket: fogyasszunk például reggelire teljes értékű gabonát tartalmazó ételeket. 
  • A Viblance zabkásákban, – granolákban vagy – müzlikben a jó minőségű zabpehely, a liofilizált gyümölcsök, az olajos magvak/diófélék és más superfoodok felelnek a termékek magas rosttartalmáért. Jó lehetőséget adnak, hogy már a reggelivel megalapozzuk a napi rostbevitelünket.

Csökkentsük az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztását!

  • Az olyan termékek, mint például a tömegesen előállított pékáruk, a chipsek, gumicukrok, csokik, kekszek, sós rágcsák, cukros gabonapelyhek, üdítőitalok, sok fagyasztott, félkész- vagy készétel mind-mind ultrafeldolgozott élelmiszereknek számítanak, melyekhez a gyártási folyamat során tartósítószereket, ízfokozókat, hidrogénezett olajokat, mesterséges aromaanyagokat adnak. Ezek az anyagok a szervezetünk számára feleslegesek és lebontásuk nagy terhet ró méregtelenítő szervrendszereinkre. Továbbá a bélflóra egyensúlyát is negatívan befolyásolja, ha túlzott mértékben szerepelnek az étrendünkben.
  • Próbáljuk meg minimalizálni az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztását. Válasszuk helyette a teljes értékű-, tápanyagdús ételeket, jó minőségű-, friss nyersanyagokat, mivel szervezetünk egészségét ezek fogják leginkább támogatni!

Ügyeljünk a helyes étkezési ritmus kialakítására!

  • A rendszeres étkezési ritmus-, a kisebb adagokban történő gyakoribb étkezés (4-5x/nap) segít elkerülni, hogy túlterheljük az emésztőrendszerünket. Ugyanis, ha hosszabb éhezést követően jutunk ismét táplálékhoz, hajlamosak vagyunk a kelleténél nagyobb mennyiséget elfogyasztani. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy egész nap folyamatosan csipegetnünk kell, hiszen az emésztőrendszernek is szüksége van a pihenésre! Az étkezéseink között kb. 3 óra teljen el!
  • Monitorozzuk a jóllakottság-érzésünket étkezés során egy 10-es skálán! Figyeljünk a testünk biológiai jeleire, hogy mikor laktunk jól! Ha úgy érezzük, hogy a 7-es-8-as szintet elértük, akkor álljunk meg, így elkerülhetjük a túlevést és kímélhetjük az emésztőrendszerünket is. Együnk lassan és nyugodtan, élvezzük ki a finom ízeket és az evés örömét! 

Mozogjunk rendszeresen – ha van rá lehetőségünk, akkor a szabadban!

  • A mozgás nem csak a hangulatunkra, de az általános egészségünkre is rendkívül jótékony hatással van. Segíti a méregtelenítést, hiszen az izzadás során bőrünkön keresztül is távoznak a toxikus anyagok, valamint serkenti a vérkeringést és a nyirokkeringést, ami közvetlenül támogatja a szerveink „tisztító” folyamatait. A szabadban végzett testmozgás még inkább beindítja a méregtelenítő folyamatokat, mivel a friss levegő mély belégzése segíti a tüdő tisztulását, a nagyobb mértékű oxigénfelvételt és ezáltal támogatja a sejtek anyagcsere folyamatait.
  • Testmozgás tekintetében a WHO ajánlása egészséges felnőttek esetén: heti 150 perc (= 2,5 óra) alacsony intenzitású edzést végzése, valamint heti legalább 2 alkalommal rezisztencia edzés beiktatás VAGY heti 75 perc magas intenzitású edzés (pl.: futás, kocogás) kiegészítve legalább 2×30 perc izomerősítő mozgással.

Gondoskodjunk a lelkünkről is!

  • A méregtelenítéssel nemcsak fizikai, hanem lelki síkon is fontos foglalkoznunk! A tartós stressz képes belülről mérgezni a szervezetünket. Mintegy önszabotáló tevékenység, saját magunk ellen dolgozunk, ha nem fordítunk figyelmet mindennapjaink során a stresszkezelésre is. A különböző légzőgyakorlatok, a meditáció, a mindfulness gyakorlása, valamint a támogató társas kapcsolatok keresése és a természetben való időtöltés segíthet a belső harmónia helyreállításában és megtartásában.

A tavasz ideális időszak arra, hogy nagyobb figyelmet fordítsunk magunkra, változtassunk a szokásainkon és segítsük testünk megújulását. A méregtelenítés folyamata igencsak összetett rendszer, amely állandóan zajlik ugyan, de mégis szükség van a külső és belső támogatásra egyaránt, hogy a lehető leghatékonyabban működhessen. Itt az ideje, hogy tudatosan támogassuk szervezetünket és a természettel együtt mi magunk is újjászülessünk!

A cikk szerzője: Keleti Dóra

Keleti Dóra vagyok, dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán végeztem tanulmányaimat, melyek befejezésével nem csupán egy szakmát kaptam, de egy hivatást is. Az egyetemi éveim alatt vált még inkább világossá számomra, hogy mekkora szükség van az egészséges életmód és táplálkozás alapelveinek hangsúlyozására. Kiváló lehetőséget nyújthatnak erre a mai világban a blogokon megjelenített cikkek, melyek hasznos információkkal, tippekkel és tanácsokkal láthatják el az érdeklődőket. Ezért, mint dietetikus szakember, szívügyemmé vált, hogy megbízható, tudományosan megalapozott információkat adjak át az embereknek ezeken a felületeken, de mindezt olyan formában, ami laikusok számára is könnyen érthető és hasznosítható. Állandóan keresem az olyan termékeket, melyek gyártói a jó ízek mellett az egészséges, gondosan válogatott, minőségi alapanyagokra is adnak. A Viblance pont egy ilyen magas színvonalat képviselő cég, amely értéket állít elő, ahányszor valami a kezei közül kikerül, én szintén erre törekszem minden cikkem publikálásánál.

Shopping Cart
Scroll to Top

Stamina 🆕

Az egészség és wellness GYIK

freepik__the-style-is-candid-image-photography-with-natural__16832
magnesium chocolate
woman drinking coffee
az vagy, amit megeszel
istockphoto-1326733649-1024x1024
hormonal woman picture
Woman in kitchen with vitamin infusion
Guy drinking water from plastic bottle
Stressful woman with hormonal issues

Valuta

Nyelv

0