A mikrobiom szót napjainkban nagyon sokat hallani. Egy-egy cikk elolvasása vagy videó megnézése, podcast meghallgatása után talán csupán annyi marad meg emlékezetünkben, hogy a mikrobiom olyasvalami, aminek kulcsfontosságú szerepe van az emésztő- és az immunrendszerben…
A mikrobiom nem más, mint a velünk, bennünk és rajtunk élő mikroorganizmusok összessége -beleértve a baktériumokat, gombákat, vírusokat. Ezek a mikroorganizmusok alapvető szerepet játszanak az emberi szervezet védekező képességében. Az emésztőrendszerünk különösen fontos ebből a szempontból, mivel az immunrendszerünk nagy százaléka a gyomor-bél traktusban helyezkedik el. Az itt élő mikroorganizmusok összessége alkotja a bél mikrobiomot, melynek állapota nagy hatással van az egészségünkre.

Ahogyan a táplálkozásunkkal hatással vagyunk a bélmikrobiomunkra, úgy a mikroorganizmusok is befolyásolják egészségünket. Részt vesznek az ételek lebontásában, egyes vitaminok szintézisében, valamint támogatják az immunrendszer megfelelő működését. A bélflóra egyensúlya kihat az egész szervezetre: segít megakadályozni a kórokozók elszaporodását, csökkenthetik bizonyos betegségek kialakulásának kockázatát és még a mentális egészségünkre is hatással lehet.
Csupán már ezekből a tényekből levonható a következtetés: a tudatos táplálkozás alapvető szerepet játszik abban, hogy hosszú távon egészségesek maradjunk.
Tippek a mikrobiom-barát reggeli kialakításához:
- Fogyassz prebiotikus rostban gazdag ételeket minden reggel, mert ezek táplálják a jótékony baktériumokat!
- Variáld az alapanyagokat, hogy minél többféle tápanyaghoz jussanak a bélbaktériumaid!
- Koncentrálj a szezonális gyümölcsökre-zöldségekre, hiszen ezeknek magasabb az ásványi-anyag és vitamin tartalma!
- Édesíts természetes forrásból!
- Figyelj a hidratálásra, ébredés után és a nap első felében kiemelten fontos a folyadékbevitel!
Mikrobiom-barát reggeli a Viblance termékeivel
Berry Mix Zabkása – prebiotikus rost-bomba
A Viblance zabkása teljes értékű, gluténmentes zabot és quinoa-t tartalmaz, melyek kiváló prebiotikus rostforrások.
- A zabkásában mandula és napraforgómag található, azonban növelhetjük a tápértékét például dióval vagy őrölt lenmaggal is. Az olajos magvak kiemelkedő forrásai az omega-3 zsírsavaknak, emellett antioxidánsban és számos fontos vitaminban gazdagok.
- A reggelit kombináld növényi alapú, fermentált joghurttal, így még tovább fokozhatod a bélflórád védelmét, hiszen így probiotikumokkal is ellátod a szervezeted!
- Adj hozzá bogyós gyümölcsöket, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak a magas flavonoid-tartalmuknak köszönhetően. A flavonoidok olyan természetes vegyületek, melyek a növényekben találhatók meg és antioxidáns hatásúak.

A mikrobiom egészségének megőrzése nem bonyolult, csak néhány tudatos választás kérdése.
A zabkása kiváló alapja lehet a kiegyensúlyozott reggelinek, mivel prebiotikumokban gazdag alapanyagokból áll, így segíti a bélben található jótékony baktériumok szaporodását. Ezt olajos magvak és gyümölcsök hozzáadásával tovább fokozhatod.
Ha pedig fermentált – probiotikus – alapanyagokkal is kiegészíted (pl.: fermentált növényi joghurttal), akkor még egy lépést tettél az kiegyensúlyozott bélflóra kialakítása felé, ami kulcsfontosságú a hosszútávú egészség és a jó közérzet szempontjából.
Kezdd a napod tudatosan, támogasd a bélmikrobiomodat, és élvezd az egészséges, tápláló reggeliket minden nap!
Forrás: