Intuitív étkezés II.– így válhatunk a tudatos táplálkozás mestereivé az ösztöneinkre hallgatva!

Az intuitív étkezésre való áttérés nem egyik napról a másikra történik, hanem egy folyamat, amely során fokozatosan változtatunk az étkezési szokásainkon. Arra ösztönöz, hogy újra élvezzük az étkezéseket anélkül, hogy külső elvárások vagy diétás szabályok korlátoznának minket. Tulajdonképpen egy önismereti útnak is nevezhetnénk a szabadság felé, ahol megtanulunk hallgatni a testünkre és engedjük, hogy a belső ösztöneink és az egészséges táplálkozás összefonódjanak. Ebből a cikkből kiderül, milyen útmutató lehet segítségünkre az intuitív étkezés során és hogyan kezdhetjük el alkalmazni ezeket az irányelveket a mindennapjainkban.

A modern világ táplálkozási tanácsai és divat diétás trendjei gyakran ellentmondásosak és sok esetben össze is zavarhatják az embert. Nap, mint nap különböző elvárásokkal találkozhatunk, melyeknek próbálunk megfelelni: folytonos kalóriaszámlálás, szénhidrátbevitel csökkentése, fehérjebevitel növelése, böjtölés… De mi lenne akkor, ha mindezek helyett egyszerűen megtanulnánk a testünkre hallgatni és figyelembe venni szervezetünk természetes jelzéseit? Hogyan tudnánk megbízni önmagunkban és megpróbálni újra kapcsolatba lépni a valódi igényeinkkel? 

Így válhatunk az intuitív étkezés mestereivé:

Ne kövessünk diétákat vagy szigorú étkezési szabályokat:

  • Az intuitív étkezés éppen arra tanít, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a testünk valódi igényeit a külvilág elvárásai miatt. A diéták gyakran elnyomják az étkezési ösztönöket és bűntudatot keltenek, ha nem tartjuk be őket. Az intuitív étkezés elveti a szigorú szabályokat, helyettük inkább arra összpontosít, hogy mi történik a testünkkel, amikor eszünk.

Figyeljünk a testünk biológiai jelzéseire:

  • Az éhség és telítettség érzései kulcsfontosságúak az intuitív étkezés során. Fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a testünket, hanem igyekezzünk valódi éhség alapján étkezni. Ne akarjunk “csak egy falatot” enni, ha nem vagyunk éhesek. Ugyanakkor, ha éhesek vagyunk, vegyük komolyan ezt a jelzést és együnk annyi ételt, amennyire a testünknek valóban szüksége van.

Kísérletezzünk az étkezési szokásokkal:

  • Ne féljünk kipróbálni új ételeket és új ételkészítési módszereket. Az intuitív étkezés nemcsak a mennyiségről, hanem a minőségről is szól. Az új ételek felfedezése és a változatos étkezési szokások segítenek abban, hogy a testünk minden szükséges tápanyagot megkapjon.

Legyünk türelmesek:

  • Az intuitív étkezés nem egy gyors megoldás a súlyproblémákra vagy egy hirtelen életmódváltás. Ez egy hosszú távú, tudatos és szeretetteljes folyamat, amely során lehetőségünk nyílik arra, hogy újra kapcsolatba lépjünk a testünkkel. Legyünk türelmesek és ne várjunk azonnali eredményeket!

Keressük a belső egyensúlyt, ne a tökéletességet:

  • Az intuitív étkezés nem arról szól, hogy 100%-osan tökéletesek legyünk az étkezési szokásainkban, hanem hogy találjuk meg azt a belső egyensúlyt, amely mind a testünket, mind a lelki jóllétünket szolgálja. A tökéletességre törekvés helyett koncentráljunk arra, hogy egészséges kapcsolatot alakítsunk ki saját magunkkal és az étkezéssel.

Hogyan támogathatjuk az intuitív étkezést a mindennapokban?

Ne tiltsuk bizonyos ételek fogyasztását!

  • Az intuitív étkezés nem arra összpontosít, hogy milyen ételek kerüljenek a tiltólistára, hanem arra, hogy élvezzük, amit eszünk és ne érezzük rosszul magunkat miatta. Megadhatjuk a szervezetünknek, amire vágyik, anélkül, hogy átesnénk a ló másik oldalára és magunkra borítanánk a hűtőt.
  • Például egy családi szülinap alkalmával nyugodtan fogyaszthatunk egy szelet tortát anélkül, hogy bűntudatot kellene éreznünk utána. Ez nem jelenti azt, hogy a maradék nyolc szeletet is egyből fel lehet falnunk. Élvezhetjük az ünneplést és a finom édességet, amiből egy szelet bőven elegendő lesz számunkra, ha megfigyeljük a testünk jelzéseit. Ha rendben vagyunk önmagunkkal, akkor nem akarjuk még több tortaszelettel lefojtani az előzőt.

Váljunk tudatossá az étkezéseink alkalmával – figyeljük meg hogyan érezzük magunkat evés előtt, -alatt és -után!

  • A szigorú diéták során felállított szabályok sokszor arra kényszerítenek bennünket, hogy olyan ételeket fogyasszunk, melyek nem elégítik ki 100%-ban az éhségérzetünket és nem felelnek meg a valódi ízlésvilágunknak. Csupán energia-, szénhidrát- és zsírtartalom alapján ítéljük meg az ételeket. Pedig az étkezéshez kapcsolódó elégedettségérzés kifejezetten fontos az egészséges szokások megőrzésében. Hiába próbáljuk ideig-óráig tartani a fogyókúrát, ha folyamatos hiányérzetünk van közben, úgy sosem fogunk tartós sikert elérni az életmódváltás területén.
  • Az éhségérzet nem ellenség, hanem egy jelzés a szervezettől. Ne féljünk az éhségtől, inkább próbáljuk meg megérteni, hogy mikor és miért vagyunk éhesek! Talán nem volt elég laktató a reggeli, ezért már 10 órakor kopog a szemünk az éhségtől? Vagy egy nehéz fizikai megterhelésen vagyunk túl, amely után több energiát kíván a szervezetünk? Esetleg rosszul aludtunk és emiatt drasztikusan megnőtt a következő napi energiabevitelünk? Sokszor az éhségérzet mögött álló okokat is fel kell tárnunk, hogy jobban megismerjük a testünket és tudjuk, mikor mire van szüksége.
  • Étkezések alkalmával próbáljuk meg kizárni a zavaró tényezőket és szenteljünk időt a lassú és kellemes evésnek. Figyeljünk az étel ízére, textúrájára, illatára. Ezzel nemcsak az étkezés élvezeti értékét növelhetjük, hanem segíthetjük magunkat abban is, hogy felismerjük, ha már eleget ettünk, tele vagyunk és abbahagyhatjuk az étkezést. A normális érzés étkezés után egy kellemes teltségérzet és elégedettség, amelyet nem kísér szorongás vagy bűntudat.

Tekintsünk úgy az étkezésre, mint egy önszereteti tevékenységre!

  • Az intuitív étkezés egyik legfontosabb aspektusa, hogy a táplálkozási szokásainkat saját szükségleteinkre formáljuk. Próbáljunk meg olyan ételekből válogatni, amelyekkel valóban táplálni tudjuk a szervezetünket. Így a megfelelő mennyiségű és minőségű étel elfogyasztása után valódi jóllakottságot fogunk érezni.
  • Az étkezés egy örömforrás is egyben, az értékes tápanyagok bevitele mellett van helyük azoknak az ételeknek is, melyek esetenként kevésbé egészségesnek tituláltak, mégis elégedettséget adnak és jól esnek számunkra.

Ne féljünk szakmai segítséget kérni, ha szükséges!

  • Bár az intuitív étkezésbe önállóan is belekezdhetünk, sokak számára a legjobb, ha szakember – dietetikus és/vagy pszichológus segítségét is kérik. Ez egy komoly önismereti út, amely során nem szégyen segítséget kérni!

Az étkezés nemcsak a test táplálásáról szól, hanem az önmagunkra való odafigyelésről is. Az intuitív étkezés segít abban, hogy az étkezés ne csupán egy szükséges, hanem egy szeretetteljes és gondoskodó pillanat legyen.

A cikk szerzője: Keleti Dóra

Keleti Dóra vagyok, dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán végeztem tanulmányaimat, melyek befejezésével nem csupán egy szakmát kaptam, de egy hivatást is. Az egyetemi éveim alatt vált még inkább világossá számomra, hogy mekkora szükség van az egészséges életmód és táplálkozás alapelveinek hangsúlyozására. Kiváló lehetőséget nyújthatnak erre a mai világban a blogokon megjelenített cikkek, melyek hasznos információkkal, tippekkel és tanácsokkal láthatják el az érdeklődőket. Ezért, mint dietetikus szakember, szívügyemmé vált, hogy megbízható, tudományosan megalapozott információkat adjak át az embereknek ezeken a felületeken, de mindezt olyan formában, ami laikusok számára is könnyen érthető és hasznosítható. Állandóan keresem az olyan termékeket, melyek gyártói a jó ízek mellett az egészséges, gondosan válogatott, minőségi alapanyagokra is adnak. A Viblance pont egy ilyen magas színvonalat képviselő cég, amely értéket állít elő, ahányszor valami a kezei közül kikerül, én szintén erre törekszem minden cikkem publikálásánál.

Shopping Cart
Scroll to Top

Viblance 1

Performance by Nature,
Designed for Exploration

Viblance 2

Performance by Nature,
Designed for Exploration

Viblance 3

Performance by Nature,
Designed for Exploration

Viblance 4

Performance by Nature,
Designed for Exploration

Viblance 5

Performance by Nature,
Designed for Exploration

Viblance 6

Performance by Nature,
Designed for Exploration

Viblance 7

Performance by Nature,
Designed for Exploration

Viblance 8

Performance by Nature,
Designed for Exploration

Viblance 9

Performance by Nature,
Designed for Exploration

Viblance 10

Performance by Nature,
Designed for Exploration

Stamina 🆕

Az egészség és wellness GYIK

magnesium chocolate
woman drinking coffee
az vagy, amit megeszel
istockphoto-1326733649-1024x1024
hormonal woman picture
Woman in kitchen with vitamin infusion
Guy drinking water from plastic bottle
Stressful woman with hormonal issues
Older woman with vitamins before mirror

Valuta

Nyelv

0