A HIIT azért lett népszerű, mert az intenzitása miatt, kevesebb idő alatt is hatékony edzést tudunk elvégezni. Van azonban egy másik oldala is ennek a magasabb pulzusszámnak…A lényeg sokszor, hogy vigyük fel a pulzusszámot, majd csökkenjen le, viszont amikor a lehető leggyorsabban kezdünk el futni, ugrálni, stb.., az agyad megkapja az üzenetet, hogy a túlélésed ettől az intervallumtól függ, ennek eredményeképpen a kortizol és más hormonok is felszabadulnak.
A túl sok HIIT összezavarhatja az agyat, és védelmi választ jelez, még akkor is, ha nem egy medve üldöz.. Ha éppen egy stresszcsökkentő folyamatban (is) vagyunk, vagy nem akarjuk felvinni pulzusszámot, ezt az edzésformát kevesebbszer végezzük. Mivel a HIIT ilyen erőteljes reakciót vált ki az idegrendszerből, fontos, hogy a regenerálódást helyezzük előtérbe, amikor az edzések nagy intenzitásúak.
Ezt a fajta edzést legfeljebb heti 2-3 napon végezd, pihenőnapokkal az egyes HIIT edzések között. Néhány napot hagyj magadnak, amikor kisebb intenzitású mozgást végzel (jóga, séta).
High Intensity Interval Training and Cortisol: Is HIIT Backfiring? (healthline.com)
Exercise and circulating cortisol levels: the intensity threshold effect – PubMed (nih.gov)