Amennyiben megborult a ,,jó” és a,,rossz” baktériumok aránya a bélben, az hosszú távon betegségekhez és kellemetlen tünetek megjelenéséhez vezethet.
Mi lehet az oka annak, hogy felborul az arány?
Modern korunkban az egyik leggyakoribb tényező a stressz, ami negatívan befolyásolja a béflórát és a,, jó” bacikat gátolja, míg a ,,rossz” bacik szaporodását támogatja. Érdemes valamilyen stresszkezelő technikát bevezetned a mindennapjaidba, mint a meditáció, a légzőgyakorlatok, vagy akár a mozgás is jó választás lehet erre a célra.
Szintén gyakori ok az abtibiotikumok szedése. Ezek ma már sajnos nem csak a betegsége esetén felírt gyógyszerek esetén jutnak a szervezetünkbe, hanem az élelmiszeriparban is gyakran alkalmazzák az állatok takarmányozásánál, tehát érdemes odafigyelni arra, hogy milyen forrásból szerzed be a húst, a tojást vagy akár a tejtermékeket. Törekedj arra, hogy háztáji, kistermelőktől származó termékeket vásárolj!
Fogamzásgátlók és egyéb hormonkészítmények. Nagyon gyakoriak a nők körében, viszont sajnos ezek is negatívan befolyásolják a bélflóra állapotát. Készült egy tanulmány, melynek címe: „Orális fogamzásgátlók, reproduktív tényezők és a gyulladásos bélbetegség kockázata” a Massachusetts Általános Kórház és a Harvard Orvostudományi Egyetem kutatói által. Ebben kifejtik, hogy azok a nők, akik orális fogamzásgátló készítményt szednek, hajlamosabbak a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás kialakulására, mint azok a nők, akik nem szednek fogamzásgátló tablettát. Több tanulmányban is arra a következtetésre jutottak, hogy az orális fogamzásgátlók káros hatással bírnak a bél mikrobiomra.
Vezetékes víz fogyasztása. A csapvízben alkalmazott klórt baktériumok elpusztítására használják. Ennek következtében a klórozott csapvíz a bélflóra baktériumaira is káros.
2013-ban Van den Abbeele és munkatársai leírták, hogy a klórozott víz – a szokásos nyugati étrenddel együtt – a bél mikrobiális diverzitásának (sokféleség) csökkenését okozzák, ami ismétlődő fertőzéseket (pl. Clostridium difficile), gyulladásos bélbetegséget és túlsúlyt okoz.
Ulrafeldolgozott élelmiszerek túlzott mértékű fogyasztása. A mesterséges adalékanyagok a bélflórára negatív hatással vannak, ez már bizonyított tény. Ezek is idegen anyagok, amelyek elpusztítják a bélbaktériumok jó részét. Az ideális tehát az, ha mesterséges adalékanyagokat tartalmazó ételeket ritkán fogyasztunk, inkább friss, házi készítésű ételeket célszerű fogyasztani.
Növényvédőszerek és Peszticid maradványok. A peszticidek, azaz növényvédőszerek a hagyományosan előállított élelmiszerek tartalmazhatnak peszticid maradványokat, noha ezek határértéke rendeletben szabályozott és az egészségre káros mértéket nem érhetik el. Ettől függetlenül, ha tehetjük, vásároljunk bio zöldségeket és gyümölcsöket.
(Forrás: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász)