Nehezen alszol el? Gyakran felébredsz éjszaka? A hozzám forduló kliensek egyre nagyobb része fordul hozzám az egyes hormonális kihívások mellett alvásproblémákkal is.
A megfelelő alvás alap pillérei, hogy aludj eleget (legalább 7-8 órát), valamint azt is fontos, hogy ez az alvás megfelelő minőségű is legyen!
A pihentető alváshoz szükséges hormon a melatonin, amit a tobozmirigy állít elő. Ha nincs elég melatonin, akkor az alvásunk nem lesz pihentető, illetve akár nehezebben aludhatunk el, vagy gyakrabban ébredhetünk fel az éjszaka folyamán.
Hogyan tudod támogatni a szervezetedben a melatonin termelődését?
Az mély és pihentető alvás megtámogatásához elsősorban az életmódunkat kell megvizsgálni. Legtöbb esetben a nem megfelelő stresszkezelés, vagy annak hiánya okozza azt, hogy valaki nehezen tud elaludni, nem tud pihentetően aludni, vagy akár többször felébred éjszakánként.
Szintén a stresszmanagementtel összekapcsolódóan fontos tényező a mozgás is, hogy minden napunk része legyen, ez szintén segíti a pihentető alvást. Ha más nem is fér bele a napodba, legalább 30-45 percet sétálj minden nap. Ennek további előnye a szabadban, friss levegőn töltött idő is, ami szintén hozzájárul az éjszakai pihentető alváshoz.
Játssz a fényekkel! Lehet, hogy nem is gondoltál még rá, hogy milyen hatással vannak a téged körülvevő fények az alvásodra. Mikor felébredsz, menj ki a természetes fényre legalább 5-10 percre! Miért fontos ez? Azért, mert a napból érkező fény legnagyobb része úgynevezett ,,kékfény” ami segít beállítani a cirkadián ritmusod, vagyis megmutatja a testednek azt, hogy mikor van nappal azzal, hogy a kék fény hatására megnő a kortizol, vagyis a stressz hormonunk szintje, ami ébren tart minek napközben (tehát nincs szükség reggel kávéra sem 😉 )
Amikor lemegy a nap (ami megjegyzem nem véletlenül bordós színekben pompázik) elkezd a szervezetünkben a melatonin, vagyis a mély alvásért felelős hormon termelődni. Ilyenkor fontos, hogy már ne érjen minket kék fény, tehát figyelj rá, hogy ne telefonozz, ne nézz monitort vagy tv-t, illetve ha mégis így teszel, használ kékfény szűrő applikációkat vagy szemüveget. Ez szintén segíteni fog téged a mélyebb alvás elősegítésében. Ezen felül akár vörös fényt kibocsátó lámpát is tehetsz be a hálószobába, ami tovább támogatja a melatonin termelődését.
Fontos lehet továbbá a hálószoba hőmérséklete is, a legoptimálisabb hőfok alváshoz a 18 fok, tehát télen se fűts be túlságosan, mert a meleg is gátolja a melatonin termelődését.