Ma már a boltban lévő tejtermékek legnagyobb része ipari állattartásból származó állatok teje, ami az állatoknak adott rossz minőségű takarmány, a rengeteg állatoknak adott antibiotikum és növekedésihormon következtében (amik maradványa megjelenik a tejben is) erő gyulladáskeltő faktorral rendelkezik.
Kutatások bizonyítják, hogy az állatoknak adott IGF-1 (növekedési hormon) a tesztroszteron és a dihidrotesztoszteron (amiket alapból is tartalmaz a tej) mellett növeli az aknék kialakulásának valószínáségét. Burris J, Shikany JM, Rietkerk W, Woolf K. egy kutatás soeán erősen pattanásos bőrű felnőtteknek alacsony glikémiás terhelésű étrendet (olyan ételekből áll, amik nem emelik meg drasztikusan a várcukorszintet, így az nem is zuhan le hirtelen, hanem kiegyensúlyozott lesz a nap folyamán a vércukorszint) adott.
Ennek hatására csökken a szervezetben ez az inzulin-szerű növekedési faktor (IGF-1) és pattanások már rövid idő (2 hét leforgása alatt) javultak vagy teljesen eltűntek! J Acad Nutr Diet. 2018;118(10):1874-1885. doi:10.1016/j.jand.2018.02.009
Tehát a tej és az abból készült termékek (sajt, túró, joghurt…stb) a szervezetben hosszú távon sejt szinten gyulladásokat okoz, amiknek egyik megjelenési formája a bőrproblémák, mint például az ekcéma.
Tapasztalataim szerint ezen termékek étrendünkből való elhagyásával már hetek alatt nagymértékű javulás érhető el ekcémás tünetek esetén, főleg, ha az étrend mellette meg van támogatva gyulladáscsökkentő alapanyagokkal is, mint a friss, zöld leveles zöldek, az extra szűz olívaolaj, vagy akár a kurkuma is.