A fogyás alapja a kalóriadeficit. A számodra szükséges napi kalóriát tudod becsülni akár internetes kalkulátorok segítségével is. tehát fontos, hogy a bevitt kalória alacsonyabb legyen, mint az elégetett kalória. Ezt úgy tudod elérni, hogy kevesebbet eszel és/vagy többet mozogsz, a legjobb, ha mindkettőt egyszerre alkalmazod.
Fontos emellett a stabil vércukorszint is, amennyiben gyakran eszel gyors felszívódású, tápanyag és rostszegény ételeket (pl.: pékáruk), akkor könnyen megtörténhet az, hogy hirtelen megemelkedik a vércukorszinted, majd hirtelen le is esik, így falásroham tör rád, így gyakrabban kell enned és könnyebben csúszol ki a napi kalóriakeretedből.
A harmadik legfontosabb pont pedig a hormonrendszer megfelelő működése, amennyiben gond van a pajzsmiriggyel, vagy a vércukor anyagcserével (pl: inzulin rezisztencia), akkor sokkal nehezebb dolgod van fogyás terén, mint annak, akinél ezek az egészségügyi kihívások nem állnak fenn.
Fontos továbbá az alvás is, ezek nélkül szintén nem jöhet létre fogyás. Az alvás többek között beleszól a hormonjaink működésébe is, azon belül is hatással van a leptin (jóllakottságért felelős hormon) és a ghrelin (éhségért felelős hormon) szintjére is, ha nem alszol eleget, akkor másnap éhesebb leszel és többet fogysz enni, minta kipihented volna magad.
A fogyáshoz a folyadékbevitelednek is rendben kell lennie, testünk közel 60%-a víz, ezért fontos szerepe van minden egyes szervünk, hormonunk és enzimünk működésében, így az emésztésben is szerepe van. Fontos továbbá az is, hogy gyakran összetévesztjük az éhséget a szomjúsággal, tehát ha nemrég ettél és mégis éhesnek érzed magad, akkor érdemes meginni 1 pohár vizet és ha utána is éhes vagy, csak akkor egyél, mert előfprdulhat, hogy csak szomjas voltál.