Az ételek hatással vannak a közérzetünkre, és a hangulatunkra is. Azt már régóta tudjuk, hogy a jó bélbaktériumok táplálása fenntartja az egészséges bélflórát, és így jobb az emésztésünk és az immunrendszerünk is. Létezik egy bél-agy tengely, ami egyrészt idegrendszeri kapcsolat, és a bélben termelődnek olyan hírvivő anyagok, amelyek szintén befolyásolják az agyat. Ezeknek az anyagoknak a mennyisége és minősége függ attól, hogy milyen a bélflóra összetétele.
Azaz, ha bizonyos baktériumok többen vannak, azok több jó anyagot fognak termelni, pl. Szerotonint, ami hat az agyunkra és boldogabbnak érezzük magunkat tőle.
Ezen felül pedig egyes probiotikumokról kimutatták, hogy javítják a stressz, a szorongás és a depresszió tüneteit is. Ha viszont nem tápláljuk ezeket a jó baktériumokat, akkor kevesebb szerotonin is fog termelődni, vagyis tényleg kevésbé érezzük magunkat boldognak.
Egy kutatás vizsgálta konkrétan egy Bifidobacterium törzs hatását a mentális állapotra, és mérhető volt a depressziós tünetek javulása. Ha tudatosan szeretnénk megtámogatni ezt a kapcsolatot, akkor számos étel fogyasztása, például az omega 3 tartalmú-, vagy fermentált, vagy magas rosttartalmú (prebiotikus) ételek segíthetnek növelni a bélben lévő hasznos baktériumokat.
Minireview: Gut Microbiota: The Neglected Endocrine Organ – PMC (nih.gov)
Consumption of Fermented Milk Product With Probiotic Modulates Brain Activity – PMC (nih.gov)
Psychobiotics: a novel class of psychotropic – PubMed (nih.gov)