Csokis-mandulás töltött golyók

A nagymamák tökéletesre kifejlesztett töltött gombóc receptje még a legválogatósabb kisgyereket is levette a lábáról. Nem is csoda, hiszen ki ne szeretné ezt a puha, édes finomságot, mint például a szilvás gombócot! Ám azért valljuk be őszintén, hogy az egészséges életmódnak sajnos ez az étel nem lehet gyakori szereplője, mivel a hagyományos recept alapján a golyók egy burgonyás-lisztes
tésztából készülnek. Azonban szerencsére bármilyen kedvenc ételünket el tudjuk készíteni egy egészségesebb formában is, mint ahogyan ezt mi is tettük a gombócokkal. A lágy tészta és a csokis- mandulás töltelék összhangját megkoronáztuk egy igazán édes öntettel, s evés közben gondolatban egy pillanatra visszarepültünk a csodás gyerekkorba…

Ne ijedjetek meg a hosszú leírástól, körülbelül fél óra szükséges ennek az ételnek a megvalósításához! Készítsétek el bátran Ti is ezt a receptet, higgyétek el, nem fogjátok megbánni!
Tipp: Ha nem vagytok az édesburgonyás ételek rajongói, akkor se vessétek el rögtön ezt a receptet, mert egyáltalán nem lehet érezni a batáta jellegzetes ízét a tésztában, ne aggódjatok emiatt! 😉

Hozzávalók (16 db gombóchoz):

“Tészta”:
● 400 g édesburgonya (megpucolt állapotban)
● 100 g Viblance gluténmentes zabpehely liszt állagúra őrölve
● csipet só
● 2 púpos ek almapüré (80 g)
● 20 g kókuszliszt
+ lisztté őrölt zabpehely a nyújtáshoz

Töltelék:
● 50 g mandulavaj
● 10 g kakaópor
● 20 g juharszirup
● 30 g Viblance Granella

Forgatáshoz:
● 80 g darált mandula
● 20 g kókuszvirág cukor porrá őrölve

Öntet:
● 3 ek kókuszjoghurt (52 g)
● 2 csipet himalája só (FONTOS, hogy ezt használjátok, mert ez egy gyengébb fajta só, mint például a tengeri vagy az étkezési só. Vagy ha nincsen ilyen fajtátok otthon, akkor kevesebb mennyiséget tegyetek bele.)
● 1 tk frissen facsart citromlé (3 g)
● 10 g kókuszvirág cukor porrá őrölve


Elkészítés

  1. Az édesburgonyát megpucoljuk és felkockázzuk. (Nem kell aprónak vagy azonos méretűnek lenniük, mivel úgyis megfőzzük őket.) Enyhén sós vízben teljesen puhára főzzük.
  2. Miközben az édesburgonya kockák fődögélnek, egy fűszer-, vagy kávédaráló segítségével a zabpelyhet lisztté őröljük, a kókuszvirág cukrot pedig por állagúvá.
  3. A puhára főtt burgonyát egy krumplinyomó segítségével alaposan összetörjük, és hagyjuk kicsit kihűlni.
  4. Ezután veszünk egy keverőtálat, amibe beleadagoljuk a zablisztet, sót, kókuszlisztet, almapürét és a pépessé nyomkodott batátát, majd alaposan összekeverjük, s félretesszük 10 percre pihenni a tésztát.
  5. Ezalatt el tudjuk készíteni a tölteléket: egy kis tálba kimérjük a töltelék összes hozzávalóját és nincsen semmi más dolgunk vele, mint egy kanál segítségével összekeverni az egészet.
  6. Miután letelt a pihentetési idő osszuk 2 részre a tésztát és lisztezett felületen gyúrjuk át addig, amég egy könnyen formázható, lágyabb állagot nem kapunk, ami már nem ragad rá a szilikonos nyújtó felületre.
  7. Ezután körülbelül fél centi vastag téglalap formára nyújtsuk ki, majd osszuk fel 8 egyenlő részre. Minden rész közepére tegyünk egy pici teáskanálnyi adagot a töltelékből, majd a tésztanégyzet sarkait hajtsuk rá a töltelékre, s a tenyerünk segítségével formázzunk gombócot belőle. Ezt ismételjük meg a többivel is. Végül a két rész tésztából összesen 16 db gombócot tudunk megformázni.
  8. Egy lábosba tegyünk fel forrni enyhén sós vizet magas lángon, s amikor már elkezd bugyogni, vegyük le takarékra fokozatra, s tegyük a vízbe a gombócokat (mi egyszerre csak 8 darabot tettünk bele), majd újra állítsuk magasabb hőfokra, hogy a víz ismét elkezdjen forrni. Miközben a gombócok szépen főnek, egy nagy tálba engedjünk nagyon hideg vizet. A gombócok akkor készülnek el, ha felbukkannak a víz felszínén. Halásszuk ki őket, s rögtön tegyük is a már odakészített hideg vizes tálba.
  9. Következő lépésként jöhet is a morzsa elkészítése. Ehhez nincsen másra szükség, mint egy tapadásmentes serpenyőre, amibe beletesszük a darált mandulát és a por állagú kókuszvirág cukrot, majd folyamatos kevergetés mellett megpirítjuk. (Nem kell alá plusz zsiradékot tenni, mivel a mandula önmagában is elég olajos.) Miután elkészült a morzsa egyesével beleforgatjuk a leszűrt golyókat.
  10. Végezetül nem maradt más hátra, mint az öntet elkészítése. Ehhez csupán annyit kell tenni, hogy egy tálban az összes szükséges hozzávalót alaposan elkeverjük, s már csurgathatjuk is az elkészült gombócok tetejére.

Jó étvágyat hozzá! 🙂

 

A receptet köszönjük a Vegstern-nek!

 

Ti is elkészítitek?

Ha megvagytok vele, küldjétek el a képeket nekünk vagy használjátok a #viblance és #egyunkjobban hastaget Instagramon!

Szívesen olvasnátok még több inspirációt tőlünk? Blogunkonváltozatos receptötletekből és érdekes cikkekből szemezgethettek! Kövessetek minket Instagramon és Facebookon, hogy mindig értesüljetek a legfrissebb hírekről, kedvezményekről, nyereményjátékokról!