Sokszor a legegyszerűbb, ha reggeli közben, vagy után vesszük be a vitaminjainkat, mert így egy rutin része lesz. Reggel viszont sokan fogyasztunk valamilyen koffeines italt is, nem hagyunk időt a 2 között. Ilyenkor a testünkben ez történik: egyszerre hat a koffein enyhe vízhajtó hatása és a vízoldékony vitaminok kevésbé szívódnak fel, hamarabb kiürülnek a vizelettel. Ugyanez igaz az ásványi anyagokra is, pl. A magnéziumra. Sajnos a D-vitamin felszívódásának sem kedvez a koffein, mert versenyeznek a csont termelő sejteken (osteoblast) lévő receptorokkal (1,2,3), ezért azokhoz a koffein kapcsolódik D-vitamin helyett. A koffeinmentes verzió sem megoldás, mert a teában lévő fitátok versenyeznek a vassal a felszívódásért, ezért nem célszerű együtt szedni ezeket, mert nem fog felszívódni.
A legjobb, ha hagyunk minimum fél órát a kávé/tea fogyasztás után, és ekkor vesszük be a vitaminokat, a vasat pl. Érdemes valamilyen C-vitaminos gyümölcslével bevenni, mert ez fokozza a felszívódást.
Higher intakes of dietary caffeine are associated with 25-hydroxyvitamin D deficiency – PubMed (nih.gov)
Direct effects of caffeine on osteoblastic cells metabolism: the possible causal effect of caffeine on the formation of osteoporosis – PMC (nih.gov)
Caffeine regulates both osteoclast and osteoblast differentiation via the AKT, NF-κB, and MAPK pathways – PMC (nih.gov)