4 kalóriacsapda, ami miatt nem tudod elérni az egészséges testsúlyod

Próbálsz a lehető legegészségesebben táplálkozni, mégsem tudod a súlytöbbleted leadni?

A minőség, mennyiség, helyes arányok egyaránt fontos szempontok. Összegyűjtöttem a 4 leggyakoribb rejtett kalóriabombát, amikre érdemes jobban odafigyelni, ha egészségügyi szempontból ajánlott fogynod.

1. Kókuszzsír, kókuszolaj, amikor sütni akarsz

Nem alacsonyabb a kalória-, zsírtartalma, mint az egyéb olajoknak, zsíroknak. 

100 g kókuszzsír=875 kcal 100 g zsír, ebből 92 g telített zsír, 6 g egyszeresen telítetlen

Élettani hatása sem a legjobb a telített zsírok magas aránya miatt. Egészségmegőrző étrendben, súlycsökkentő étrendben sem ajánlott egyoldalú vagy mértéktelen fogyasztása.

Hosszú távon, túlzott mennyiségben emeli a vérzsír értékek közül az LDL és a trigliceridek szintjét.

Előnyei

  • Felszívódásuk sokkal kisebb mennyiségben igényel epesavakat és lipázt (zsiradékok emésztését segítő enzim).
  • Nagy arányban tartalmaz közepes szénláncú, úgynevezett MCT zsírsavakat, melyek a bélből felszívódva nem a nyirokkeringésbe kerülnek, hanem közvetlenül a májba, így a többi zsiradéknál gyorsabban adnak energiát.

Mikor ajánlott?

Elégtelen zsíremésztés, csökkent felszívódás vagy roboráló étrend esetén előnyös a könnyen felszívódó MCT zsírsavakban gazdag kókuszzsír.

Emésztőfelület csökkenése: gyomor, vékonybél műtét miatt csökkent felület, lerövidült tranzitidő miatt a hatékonyabb felszívódás miatt célszerű. Emésztőenzimhiány miatt zsíremésztési elégtelen: pl. epehiány, hasnyálmirigy gyulladás miatt lipáz-hiány, cisztás fibrózis (mucoviscidózis)

Felszívódási-zavarok: a bél felülete időlegesen/tartósan károsodott pl. gyulladásos bélbetegségek (Colitis Ulcerosa, Crohn betegség diverticulitis, cöliákia (glutén allergia)

Roboráló étrendek előnyösek a gyorsan emészthető, nagy energia tartalmú MCT zsírok, pl. pajzsmirigy túlműködés (hipertireózis), nehéz fizikai munka, alultápláltság esetében.

2. Gluténmentes termékekre cseréled a reggelidben a magasabb rosttartalmú, de glutént tartalmazó pékárukat

A legtöbb ember azért vásárol glutén mentes terméket, mert az él a köztudatban, hogy a glutént tartalmazó termékek jobban hízlalnak. 

Sok esetben a gluténmentes étrend még károsabb, akár a testsúlyod is gyarapodhat tőle.

Gluténmentes gabonák, lisztek egy része gyors szénhidrátot tartalmaz. Például a rostszegény  kukoricaliszt, kukoricakeményítő, burgonyakeményítő, rizsliszt, rizsdara, és a belőlük készült tészták, kenyerek, péksütemények, kekszek.

Ha nem vagy cöliákiás, azaz gluténallergiás, vagy nincs olyan betegséged, ami indokolja a glutén kizárását az étrendedből, akkor felesleges kizárnod az étrendedből a glutént tartalmazó, de egyébként magas rosttartalmú, jobb tápértékű. kevésbé feldolgozott ételeket.

A finomított, feldolgozott bolti gluténmentes kényelmi termékek nagy része ezekből készül, tehát úgy hat a vércukor-és inzulinszintedre, mintha finomított búzalisztből készült terméket ennél!

Mikor ajánlott?

Ha tényleg ki kell zárnod a glutént az étrendedből, emellett a vércukorszintedre is figyelned kell vagy fogyni is szeretnél, akkor ezeket válaszd!

  • gluténmentes zab(liszt) -eredendően GM
  • barnarizs(liszt, dara)
  • köles(liszt)
  • hajdina(liszt)
  • cirok(liszt)
  • teff(liszt)
  • az ezekből készült kenyerek, pékáruk, tészták, kekszek
  • quinoa
  • amarant
  • mértékkel maglisztek, kókuszliszt

3. Teljes kiőrlésű liszteket, kenyereket, tésztákat, reform gabonákat eszel, azért hogy fogyj

Nem alacsonyabb a kalória tartalmuk, szénhidrát tartalmuk, mint a fehér lisztes termékeknek! 

Ha fogyni szeretnél hiába cseréled ki a köretedben a fehér rizst barna rizsre vagy a fehér zsemlét teljes kiőrlésűre, ha a mennyiséget figyelmen kívül hagyod.

Mikor ajánlott?

Mértékkel mégis jobb választás a teljes őrlésű, mint a finomított változatok:

Magasabb a rosttartalmuknak köszönhetően jobban telítenek, stabilizálják a vércukorszintet, gazdagabbak ásványi anyagokban, vitaminokban (B vitamin család). 

Az utóbbi időben trendi álgabonák és reform gabonák, mint a köles, hajdina, quinoa, amarant is magasabb rosttartalmuknak és jobb tápértéküknek köszönhetően javasoltak, nem azért, mert lényegesen kevesebb lenne az energiatartalmuk.

Ha fogyni szeretnél, akkor is fogyaszthatod őket, de ne önálló köretként, hanem zöldségekkel keverve.

Told el a köret arányokat a tányéron: 

  • egyharmad gabona vagy durumtészta
  • kétharmad párolt vagy wok zöldség

4. Diabetikus, szénhidrát csökkentett, vagy “minden” mentes nasikat eszel

Ne csak azt nézd meg mi NINCS benne, hanem azt is mi VAN benne. 

Olvasd el az apró betűs részeket! 

A legtöbb esetben ezek finomított, ultrafeldolgozott termékek. Hosszú távon inkább a pénztárcádat karcsúsítják.

Mikor ajánlott?

Nagyon ritkán, kis mennyiségben.

Válassz inkább adalék mentes, szezonális, természetes alapanyagokat és ezekből készült ételeket.

 

Nyikos Ráhel dietetikus vagyok.  2013-ban diplomáztam a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán. Több év kórházi gyakorlattal a hátam mögött 2018-ban elindítottam saját vállalkozásomat, a Tudatos Diétát. Egyénre szabottan segítek hosszú távon is tartható, egészségmegőrző életmód kialakításában, testsúlycsökkentő étrendek vagy speciális gyógyterápiás diéták összeállításában. Szívügyem a fenntartható táplálkozás. Imádom az édességet, de fontos, hogy egészséges alternatívát válasszak. A Viblance termékei és a cég szemlélete pont ilyenek; természetes, transzparens, egészséges, finom. Örömmel fogyasztom, és ajánlom mindenkinek!

Viblance dietetikus