A kávé savat tartalmaz (például klorogénsavat), a pH-ja is a savas tartományba esik, ezért igaz, hogy fokozhatja a gyomorsavtermelést. Ha éhgyomorra isszuk, nincs étel a kávé mellett, ez a sav bejut az egyébként is savas gyomorba, és aki érzékenyebb érezhet gyomorégést a túl sok sav miatt. De mindig nézzük meg azt is, mivel isszuk (pl.a tej is lehet a probléma), ha például inkább puffadás vagy bélmozgás a gond!
A kávé koffein tartalmából is gyorsabban szívódik fel (5), aminek a hatására érezhetünk akár szédülést is. Általában azt javaslom, hogy a kávéfogyasztást jobb inkább a késő reggeli órákra időzíteni, amikor már ettünk valamit. A koffeinmentes kávé a savtartalma ugyanúgy megmarad, viszont koffeinből csak elenyésző mennyiséget tartalmaz.
A reggeli koffeinfogyasztásról elterjedt, hogy növeli a stresszhormon (kortizol) szintjét is, de a kutatások nem mutattak egyértelmű összefüggést.
Fun fact, hogy csökkenthető is a kávé savtartalma, pl. Az elkészítés hőmérsékletének és idejének variálásával (alacsonyabb hőmérséklet és hosszabb főzési idő=kevesebb sav).
Coffee and gastrointestinal function: facts and fiction. A review – PubMed (nih.gov)
The impairment of gastroduodenal mucosal barrier by coffee – PubMed (nih.gov)
(5) Caffeine | The Nutrition Source | Harvard T.H. Chan School of Public Health
(A túl sok kávéfogyasztás szorongást, nyugtalanságot, migrént és rossz alvást okozhat. Azonban nincs bizonyíték arra, hogy az éhgyomorra történő ivás befolyásolja ezeknek a mellékhatásoknak a gyakoriságát vagy erősségét.)