A legtöbben még mindig ébredés után isszuk meg az első kávénkat, és már szinte megszokás, akkor is, ha nem fejt ki hatást. Valójában a koffein bevitellel is a cirkadián ritmusba avatkozunk be, és sokkal jobb hatást tudnánk elérni a követve a ritmust- és a kortizol szint változását-, a legjobb hatást ébredés után 90-120 perc eltelte után érhetjük el, ekkor biztosan élénkíteni fog a koffein, míg ébredés után kevésbé.
Az álmosság, amit érzel, az adenozin nevű vegyi anyag miatt jön létre. Ez természetesen felhalmozódik a testedben, amikor ébren vagy. Megmondja az agynak, mikor kell pihenni, és lenyomja a központi idegrendszert. Ha viszont koffein tartalmú italt fogyasztunk, a koffein elfoglalja az adenozin helyét, ezért az nem tudja kifejteni álmosító hatását. A koffein tehát igazából nem élénkít, csak elnyomja a fáradtság érzését. Másodsorban, úgy tűnik, hogy vannak érzékeny és nem érzékeny a egyének a koffeinre, amelyeket genetikai tényezők határoznak meg (2), ezért lehet, hogy amúgy is kevésbé hat rád.
Amikor nem alszunk eleget akár több napon át, testünk annyi adenozint termel, hogy ez a mennyiség elég erős lesz ahhoz, hogy teljesen leküzdje a koffeint, és az már nem tudja elfoglalni a helyét. Kutatások kimutatták, hogy 3 nap kevesebb, mint 5 óra alvás után a koffein szinte hatástalan lesz (1). Ha tartósan fennáll az alváshiány, mögöttes okokat kell megkeresni, ha viszont önként nem alszunk, pár nap után biztosan rákényszerít a szervezet, hogy az alvást válasszuk.
(2) Genetics of caffeine consumption and responses to caffeine – PMC (nih.gov)
(3) Caffeine has little to no benefit after 3 nights of sleep restriction – American Academy of