Kukatások megállapították, hogy 4 fő oka van a bélflóra felborulásának.
Talán az egyik leggyakoribb ok az antibiotikumok túlzott használata. Maga a szó jelentése is mutatja, hogy az antibiotikum a baktréiumok ellen van, azok elpuszítására hivatott. Sajnos viszont az antibiotikumok nem csak a betegséget okozó barktérumokat pusztítják el, hanem ezáltal sajnos a bélben lakó bacikat is, akik számunkra hasznosak és fontosak a szervezetünk és az emésztőrendszerünk optimális működése szempontjából.
Egyre gyakrabban tapasztalom, hogy olyan betegségek esetén is antibiotikumot javasolnak, ahol lehetséges, hogy anélkül is helyre lehetne állítani az egyensúlyt és nem feltétlen lenne indokolt, viszont ez egyszerűbb és gyorsabb, ezért kényelmi szempontból döntünk mellette.
Másik problémás tényező az antibiotikumok kapcsán az ipari állattartás, ahol az állatoknak a nem megfelelő tartási körülményekből fakadóan kialakult betegségek ellen (vagy azok megelőzése szempontjából) antibiotikumokat kevernek a takarmányba, ami később az állatok húsában, tejében és minden belőlük készült termékben megtalálható lesz és így közvetve mi is bevisszük a szervezetünkbe. Emiatt tehát érdemes a háztjái, kisebb gazdaságokból származó termékeket előnyben részesíteni bevásárlás során. Itt jegyezném meg, hogy egyéb ételadalékanyagok is negatívan hatnak a bélfórára, tehát igyekezzünk minél kevésbé feldolgozott alapanyagokból összeállítani az étkezéseinket.
Problémát jelentett az egész emberiségre nézve a vezetékes víz bevezetése is. Azzal, hogy a természetes vizeinket elkezdtük tisztítani, azzal a benne élő természetes mikorközösséget is kipuszítottuk, kvázi csírátlanítottuk, ami tovább rontja a bennünk élő flóra diverzitását (sokszínűségét).
Emellett ki kell térni itt a túlzott strilizálásra is, mindent folyamatosan fertőtlenítünk, mosunk. Ez szintén a bélflóránk diverzitását csökkenti. Nem véletlen szokták mondani, hogy engedni kell a gyerekeket összekoszolni magát. Tehát például a kertből szedett zöldséget érdemes kevésbé megmosni és megenni vele egy kicsi ,,koszt” is, ami segíti a bélbacikat és ezáltal immunrendszert éberen és erősen tartani.
Napról napra nő az ételintoleranciával rendelkezők száma is. A hozzám forduló klienseknél leggyakrabban a glutén (búzafehérje), a kazein (tejfehérje) és az albummin (tojásfehérje) intoleranciával találkozom. Amennyiben az érzékenységet okozó étel csoportokat továbbra is fogyasztjuk, azok gyulladásokat okoznak a szervezetben és felborítják a bélfórát is. Tehát fontos, hogy ezeket szűrjük (IgG ellenanyag vizsgálata vérből) és a pozitív reakciót mutató élelmiszereket minimum 6 hónapra iktassuk ki étrendünkből.
Végül de nem utolsó sorban az életmódunk is nagyban befolyásolja az emésztőrendszerünk és a bélflóránk állapotát. Az alváshiány, a stressz és a mozgáshiány mind negatív hatással van a baktériumok számára, sokszínűségére, tehát amennyiben ezen területeken hiányosságaink vannak, akkor mindenképp itt kell elkezdeni a bélflóra helyreállítását, nem pedig a pro és prebiotikumok szedésénél kell elindulni.