Legtöbbször fogyási céllal, vagy valamilyen egészségügyi probléma miatt döntünk a cukor mellőzése mellett. 14 nap nap nem tűnik soknak, viszont az, hogyan hat majd ránk, függ attól, hogy előtte mennyi cukrot ettünk. Jelenleg csak a hozzáadott cukor kerüléséről beszéljünk, az ételek természetes cukortartalma nem ugyanolyan és nem része a kísérletnek. A cukor elhagyása már az első napokban érezhető, lesz, viszont mivel a cukor függőséget is okozhat, az első napokban negatív elvonási tüneteket is tapasztalhatunk, a sóvárgás, fejfájás és hangulatingadozás is jelen lesz. Aztán ahogy megszokja a szervezet, hogy nem ingadozik a vércukorszintje, kitisztul az agyi köd és több energiánk is lesz, emellett az alvás minősége is javul. Azt gondolnád hogy csak fogyni fogsz, ami valószínűleg teljesül, ha az üres kalóriákat mellőzöd, és kevesebb kalóriát fogsz megenni. Előfordulhat, hogy javulnak a bőr problémáid, mert az inzulinszint normalizálása hatással lesz a többi hormonra is, illetve csökkenhet a gyulladás szintje is. Hosszabb távon összefügg a túlzott cukorfogyasztás a máj elzsírosodásával (4) és a hangulatingadozásokkal, depresszióval is, de 2 hét alatt még csak elindítjuk a folyamatot. Amire még számíthatsz, ha függő voltál: kevesebb lesz az energiád és a fejed is fájhat. Mivel a cukorfogyasztás egyfajta jutalmazás és hat az agy dopamin szintjére (5), levertebbnek is érezheted magad.(1,2,3) A jó hír, hogy ez napról napra enyhül, és sokkal édesebbnek fogod érezni a természetes alapanyagokat. Fogyassz nyugodtan gyümölcsöket, viszont mesterséges édesítőszerekkel inkább ne pótold az édes ízt, mert így nehezebb lesz leszokni róla.
- Impact of sugar on the body, brain, and behavior – PubMed (nih.gov)
- Evidence for sugar addiction: behavioral and neurochemical effects of intermittent, excessive sugar intake – PubMed (nih.gov)
- Sugar intake from sweet food and beverages, common mental disorder and depression: prospective findings from the Whitehall II study – PMC (nih.gov)
- Fructose and sugar: A major mediator of non-alcoholic fatty liver disease – PubMed (nih.gov)
- Evidence for sugar addiction: behavioral and neurochemical effects of intermittent, excessive sugar intake – PubMed (nih.gov)
The Dose Makes the Poison: Sugar and Obesity in the United States – a Review – PMC (nih.gov)
Sugar-Sweetened Beverages and Cardiometabolic Health: An Update of the Evidence – PMC (nih.gov)
The Impact of Free Sugar on Human Health—A Narrative Review – PMC (nih.gov)
Dietary Sources and Bioactivities of Melatonin – PMC (nih.gov)