Miért ne csak a glikémiás indexet figyeld, ha egyenletes vércukorszint a célod?

Ideális esetben olyan étrendet akarsz követni, ami nem emeli meg túlzottan a vércukorszintet, ezzel együtt az inzulinszintet, mert ha mindig inzulin van a vérben, akkor nincs zsírégetés és fogyás sem. A glikémiás index az a szám, ami megmutatja, hogy egy alapanyag milyen erővel emeli meg a vércukrot, a szőlőcukorhoz képest, de ez inkább egy teoretikus reakció, mintha laborban mérnék. A való életben viszont a GI nem mondja meg, hogy mi történik, amikor ténylegesen megeszed az ételt. Itt jön képbe a glikémiás terhelés, ami azt is figyelembe veszi, hogy a mennyi szénhidrát van az ételben. Ha egy tápláléknak magas a glikémiás indexe, akkor az azt jelenti, hogy a benne található szénhidrát gyorsan átalakul cukorrá, de nem mindegy, hogy mennyi cukor vagy CH volt az ételben, pont ez az, amit a glikémiás terhelés mutat. Ez azért jó, mert ha kis mennyiséget eszel, akkor nem feltétlenül emelkedik meg a vércukorszint, mert az emelkedés attól is függ, hogy a konkrét adag ételben mennyi cukor vagy szénhidrát volt.

A kis glikémiás indexű ételek GL-je majdnem mindig kicsi, viszont a nagy glikémiás indexű ételek GL-je a kis értéktől a nagyig változhat. Például a görögdinnye magas glikémiás indexű (80), de magas a víztartalma, ezért gyakorlatilag egy adag kevés szénhidrátot tartalmaz. Összességében a glikémiás terhelése alacsony lesz, persze ha nem eszel meg belőle egy felet egyszerre. Nem mindig az a legjobb, ha alacsony a GI, nem biztos, hogy ezzel éred el a vércukor egyensúlyt. 

Ha egy alapanyag vagy étel vércukorra gyakorolt hatását akarod tudni, vedd figyelembe: az alapanyagok vércukoremelő hatását (GI) , és az adagban lévő szénhidrát mennyiségét is (GL), így már tudni fogod, pontosan hogyan befolyásolja a vércukorszintet.

(A glikémiás terhelést úgy számítják ki, hogy a GI értéket megszorozzuk az adagonkénti szénhidrátok mennyiségével (grammban), majd ezt a számot elosztják 100-zal.)

The lowdown on glycemic index and glycemic load – Harvard Health

International tables of glycemic index and glycemic load values 2021: a systematic review – ScienceDirect

Glycemic Index and Glycemic Load | Linus Pauling Institute | Oregon State University

Nutrients | Free Full-Text | Glycemic Index (GI) or Glycemic Load (GL) and Dietary Interventions for Optimizing Postprandial Hyperglycemia in Patients with T2 Diabetes: A Review (mdpi.com)

Shopping Cart
Scroll to Top

Stamina 🆕

Az egészség és wellness GYIK

édes vagy sós reggeli
218163
immun sytem
is oatmeal good
woman drinking coffee
greens and salads on table
freepik__the-style-is-candid-image-photography-with-natural__16832
magnesium chocolate
az vagy, amit megeszel
milk cereal

Valuta

Nyelv

0