Fogyókúrázóktól gyakran hallani, hogy a rizst barna rizsre cserélik, mert az egészségesebb, és kevésbé hizlal. Tápanyagtartalomban és kalóriában viszont nincs jelentős különbség a rizsfajták között. A különbség az hogy a barna rizs tartalmazza még a rostos korpát és a csírát is. Ebből kifolyólag kicsit több rostot, tápanyagot és antioxidánst tartalmaz, de csak emiatt nem érdemes lecserélni, mert nem lényeges a különbség- főleg, mert legtöbbször nem önmagában esszük (hanem eszünk mellé más rostforrást, pl. Zöldséget is.)
Az érem másik oldala, hogy a héj réteg miatt antinutrienseket is tartalmaz.
Ezek olyan növényi vegyületek, amelyek gátolják a szervezetet abban, hogy bizonyos tápanyagokat felszívjon. A fitinsav vagy fitát néven ismert, csökkenti a vas és a cink felszívódását. A barna rizs továbbá magasabb arzéntartalmú is, mint a fehér rizs, az arzén pedig mérgező, és feldúsulhat a szervezetben, ha gyakran fogyasztunk ilyen élelmiszert.
A hosszú távú fogyasztása növelheti a rák, a szívbetegség és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát is. Emiatt fontos még a megfelelő elkészítés és tárolás is, ugyanis a rizs felszínén aflatoxin gomba is lehet.