Hogyan legyél boldog egyedül is?

„Boldog az, aki egyedül tud lenni.” – mondta Csíkszentmihályi Mihály, híres pszichológus, boldogságkutató. Sokak számára mégis az egyedül töltött időt a legnehezebb élvezni. Az egyedüllét azonban természetes része az emberi tapasztalásnak. Mindannyiunk életében lesznek olyan -akár rövidebb, akár hosszabb időszakok- amikor saját magunk társaivá kell válnunk. Sőt, az önmagunkkal való kapcsolatunk az egyetlen, ami garantáltan egész életünkben megmarad. Így megéri ezt a kapcsolatot is ápolni, hogy ugyanúgy élvezhessük a saját társaságunkat, mint a barátainkét és szeretteinkét.

Egyedüllét vagy magány?

Bár a két fogalom között van némi átfedés, fontos leszögezni, hogy más-más jelentéssel bírnak. Az egyedüllét fizikailag értendő, de közben az adott személy nem él át érzelmi szinten hiányt. A magánynak ezzel szemben negatív lelki vonatkozása van, amely hosszú távon akár szorongáshoz vagy depresszióhoz vezethet. Beszélhetünk társas magányról is, melynek során ugyanúgy lelki hiányt él át az ember, hiába nincs fizikailag egyedül. Persze lehet az egyedüllétben is magányos valaki, de a kettőnek nem kell kéz a kézben járnia.

A boldog egyedüllét pszichológiája

Minden embernek szüksége van egy kis egyedüllétre. Amikor egyedül vagyunk, képesek vagyunk teljesen meghallani a saját gondolatainkat, érzéseinket, feldolgozni a nap eseményeit, tapasztalásait, felmérni aktuális szükségleteinket és reagálni azokra. Az egyedül töltött idő ad igazán teret arra, hogy felismerjük azokat az érzéseket, melyek belőlünk fakadnak, nem pedig a környezetünk hatásai. Ez a szintű öntudat és öngondoskodás létfontosságú az egészséges működésünkhöz. A saját érzéseinktől és szükségleteinktől való hosszú távú elszakadásért sokszor lelki jóllétünkkel fizetünk.

Bizonyos személyiségbeli tényezők segíthetnek minket abban, hogy könnyebben kapcsolódjunk saját magunkhoz az egyedüllét során. Általában az introvertált embereknek nem okoz gondot, hogy élvezzék az egyedüllétet, míg az extrovertált személyeknek kihívást jelenthet, hogy megtalálják a boldogságot, amikor egyedül vannak. Ennek ellenére az egyedüllét élvezete olyan készség, amelyből minden ember profitálhat. Életünk során a kapcsolatok folyamatosan épülnek és megszakadnak körülöttünk, ha a boldogságunkat más emberekhez kötjük, azzal valami külső hatalom kezébe adjuk a saját elégedettségünk feletti irányítást. Innentől a boldogságunk és az önértékelésünk egy rajtunk kívül álló dologtól függ majd.

Akik az egyedüllétben is megtalálják a boldogságot, kiépítenek maguknak egy olyan érzelmi önállóságot, amely segíti őket, hogy saját belső szükségleteiket másoktól függetlenül is ki tudják elégíteni. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a kapcsolataikban történő változások nem hatnak rájuk, de a belső egyensúlyukat nem ezektől teszik függővé.

Az egyedüllét nem egyenlő a kapcsolatok hiányával!

Bár fontos, hogy élvezni tudjuk az egyedül töltött pillanatokat is, továbbra is szükségünk van az életünkben értékes emberi kapcsolatok meglétére. Hiszen az ember társas lény, így természetes, hogy vonz minket a közösség és keressük az interperszonális kapcsolatokat. A hosszas magány és elszigeteltség fokozza a szorongást, a depressziót és rontja az immunitást, valamint az általános egészségi állapotot. De a magány nem azonosítható az egyedül töltött minőségi idővel, melynek során megtanulunk mélyebben kapcsolódni önmagunkhoz, így kapcsolataink során másoknak is többet tudunk adni. A jóllétünk tehát az egyedüllét és a társas lét egyensúlyából fakad.

A szingli életet sem kell átokként felfogni!

Olyan kultúrában élünk, amely túlzottan a romantikus kapcsolatokra összpontosít. Úgy van beállítva, mintha a kapcsolatteremtés legfontosabb módja és célja ez lenne, hogy megtaláljuk a párunkat. Ebben az összefüggésben pedig a szingli lét egyenlő egy átokkal, amelyben csak magányos és érzelmileg kiszolgáltatott lehet valaki. 

Valójában nagyon sok lehetőség van arra, hogy a romantikus kapcsolatokon kívül is érezze valaki a törődést és a szeretetet. A mély barátságok, a családi kapcsolatok, a szakmai és kreatív partnerkapcsolatok, valamint a nagyobb közösségekkel kialakított kapcsolatok mind-mind értékes kötelékek és a minőségi együtt töltött idő forrásai lehetnek, ha nyitottak vagyunk rájuk.

Számos előnye lehet az egyedülállóságnak, amelyeket egy párkapcsolat keretein belül nehéz megélni. Ha egyedül vagy, akkor teljesen önállóan hozhatod meg a döntéseket, melyekért vállalnod kell a felelősséget. Megtanulod a saját utadat kiépíteni, ami növeli a magabiztosságod és az önbecsülésed. 

A szingli lét valójában erőteljes katalizátora lehet a személyes fejlődésnek, amennyiben hajlandóak vagyunk foglalkozni magunkkal és elindulni az önismeret útján.

Meg lehet szokni az egyedül élést?

Gyakran a meglepetés erejével sokkolja az embereket az a hirtelen magány, ami az egyedül élés során a vállukra nehezedik. Nem számít, hogy mennyire független és önálló valaki, alkalmanként bárki érezheti magát magányosan, ha egyedül él. Ezekre az érzésekre érdemes odafigyelni és tudatosítani magunkban, így tehetünk ellene a leginkább. A kulcs abban rejlik, hogy átalakítsuk az egyedül töltött idővel kapcsolatos gondolatainkat; az egyedül élés egyúttal egy olyan időszak is lehet, amikor megtanuljuk szeretni önmagunkat és megpróbáljuk a legtöbbet kihozni ebből a helyzetből. 

Emberi kapcsolataink mennyiségétől és minőségétől is függ, hogy az egyedül élés átcsap-e magányba vagy sem. Az egyedül élés ugyanis nem jelenti a másoktól való elszigetelődést. A jól megélt egyedüllét során ugyan egyedül vagyunk, de nem érezzük magunkat magányosnak.

5 tipp a boldog egyedüllét eléréséhez:

Foglald el magad! 

Legyenek terveid, hogy miket szeretnél megcsinálni, így egyedül is élvezetesen tudod eltölteni a rendelkezésedre álló időt. Válassz olyan tevékenységeket, amik valóban örömöt okoznak számodra, így az egyedüllétet nem a hiány-, hanem a lehetőség pillanatával fogod azonosítani.

Keresd fel gyakrabban a barátaidat!

Egyedül boldognak lenni nem jelenti azt, hogy le kell mondanod minden társas kapcsolatodról. Épp ellenkezőleg! A másokhoz való közeledés létfontosságú a jóllétünk szempontjából. A legbiztosabb módja annak, hogy az egyedül töltött időt se éljük meg magányosan, ha ápoljuk a barátainkkal, szeretteinkkel a kapcsolatot, rendszeresen találkozunk velük és minőségi időt töltünk el együtt. Így az egyedül töltött percek is értékesebbé válnak.

Alakíts ki egy rutint a napjaidban!

Gyakori, hogy a magány reggel és este tetőződik, amikor kevesebb dolgunk van. Fókuszálj tehát egy stabil reggeli és esti rutin kialakítására, ami segít, hogy ezekben az órákban is elfoglald magad és könnyebben áthidald az egyedüllétet.

Ügyelj az egészségedre!

Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a hangulatunk -tehát a mentális egészségünk- elválaszthatatlanul összefügg fizikai egészségünkkel. Az életmódunk kihatással van a lelki egyensúlyunkra is. Az egyedül töltött idő tökéletes lehetőséget biztosíthat arra, hogy jobban odafigyeljünk az étkezésre, rendszeresen eljárjunk edzeni vagy akár pár perc meditációval zárjuk a napot. Ezek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy boldogabbnak és kiegyensúlyozottabbnak érezzük magunkat.

Dolgozz az önmagaddal való kapcsolatodon!

Talán a legfontosabb lépés ahhoz, hogy valóban megtaláld a boldogságot az egyedüllétben, az az, hogy megtanuld szeretni és tisztelni önmagad. Felszabadító érzés annak a felismerése és tudatosítása, hogy a magunkkal való kapcsolat éppúgy örömet és szeretetet adhat, mint a más személyektől kapnánk ezt meg.

Lényegében annak megtanulása, hogy hogyan legyünk boldogok egyedül, azt jelenti, hogy újragondoljuk az egyedül töltött idővel kapcsolatos érzéseinket és meglátjuk benne a lehetőséget, hogy közelebb kerüljünk önmagunkhoz. Hiszen másoknak is akkor tudunk a legtöbbet adni, ha van miből.


Forrás:

https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-be-happy-alone?utm_source=Iterable&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter_20230105&mbg_mcid=5866688&mbg_hash=2aec686a6e0bbacc770c6baec0c905f4

https://www.healthline.com/health/how-to-be-happy-alone#alone-vs-lonely


A cikk szerzője: Keleti Dóra

Keleti Dóra vagyok, dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán végeztem tanulmányaimat, melyek befejezésével nem csupán egy szakmát kaptam, de egy hivatást is. Az egyetemi éveim alatt vált még inkább világossá számomra, hogy mekkora szükség van az egészséges életmód és táplálkozás alapelveinek hangsúlyozására. Kiváló lehetőséget nyújthatnak erre a mai világban a blogokon megjelenített cikkek, melyek hasznos információkkal, tippekkel és tanácsokkal láthatják el az érdeklődőket. Ezért, mint dietetikus szakember, szívügyemmé vált, hogy megbízható, tudományosan megalapozott információkat adjak át az embereknek ezeken a felületeken, de mindezt olyan formában, ami laikusok számára is könnyen érthető és hasznosítható. Állandóan keresem az olyan termékeket, melyek gyártói a jó ízek mellett az egészséges, gondosan válogatott, minőségi alapanyagokra is adnak. A Viblance pont egy ilyen magas színvonalat képviselő cég, amely értéket állít elő, ahányszor valami a kezei közül kikerül, én szintén erre törekszem minden cikkem publikálásánál.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Shopping Cart
Scroll to Top

Legfrissebb hírek és receptek

Valuta

Nyelv

0