Datolya, az édesítők sztárja

A datolya manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvend. De valóban jobb-e a többi édesítőszernél, vagy csak egy újabb marketingfogásról van szó? Milyen hatással van a szervezetre a rendszeres datolyafogyasztás? Nem túl egészségtelen számunkra magas cukortartalma miatt? Többek között ezekre a kérdésekre keressük a választ cikkünkben Dr. Greger összefoglalói alapján.

A datolya szülőhazája

A datolya az egyik legősibb gyümölcs, eredete még időszámításunk előttre nyúlik vissza. A datolyapálma eredetileg a Közel-Keleten őshonos, ahol az élet fájának is nevezik számos jótékony tulajdonsága miatt, ma már azonban a Földközi-tenger térségében, Ázsiában, az USA-ban és Mexikóban is termesztik. Mi édes gyümölcsét fogyasztjuk, amely 4-5 cm hosszú. Több fajtája ismert, de a legnépszerűbb a király vagy nagy, puha, húsos gyümölcsű medjoul datolya.


Egészséges-e a datolya?

A datolya nagyon gazdag rostokban és fitotápanyagokban, amelyek gyulladáscsökkentő és immunrendszer-erősítő hatású vegyületek, viszont nagyon magas a cukor tartalma, körülbelül 80%-a gyümölcscukor. Rögtön felmerülhetnek bennünk kételyek, hiszen a magas cukor tartalommal rendelkező ételek fogyasztásának veszélye, hogy megemelik szervezet vércukor-, illetve a triglicerid szintjét (a vér zsírértékét), amely hozzájárulhat a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásához, oxidatív stressznek (a szabad gyökök és antioxidánsok egyensúlyhiánya, amely szövetkárosodáshoz vezethet) teszik ki a szervezetünket, és nem utolsó sorban elhízáshoz vezethetnek. Fennállnak vajon ezek a veszélyek a datolya esetében is? 

“… a datolyában előforduló természetes cukor nem úgy viselkedik a szervezetben, mint a finomított, feldolgozott cukor”

Izraeli kutatók egy hónapon keresztüli datolyafogyasztás alapján vizsgálták a gyümölcs emberi szervezetre való hatását. Az eredmények egyértelműen arra következtettek, hogy a datolya fantasztikus! A nagy mennyiségű, természetesen előforduló cukortartalma ellenére mértékletes fogyasztása nem emelte meg a vércukorszintet, és nem volt hatással a súlynövekedésre sem, ráadásul kedvezően hatott a triglicerid szintre, és antioxidáns tartalmának köszönhetően segített megvédeni a szervezetet az oxidatív stressztől. Ennek oka, hogy a datolyában előforduló természetes cukor nem úgy viselkedik a szervezetben, mint a finomított, feldolgozott cukor. 

Az eredmények alapján elmondhatjuk, hogy a datolya „majdnem tökéletesen ideális” étel, tele esszenciális tápanyagokkal, nagy mennyiségű ásványi anyaggal, fehérjével és vitaminnal. Legegészségesebb fajtája pedig a kisebb szemű, édesebb halawi. 

A datolya jótékony hatásai

Számos kutatás alátámasztja a datolya bélflórára, illetve a vastagbélrák sejtek elburjánzására való hatását is, amelyből kiderült, hogy nagy mennyiségben tartalmazza a bélflóra egészségének fenntartását biztosító prebiotikumokat (pl.: étkezési rostokat és a polifenolokat, a különböző antioxidáns hatású fitotápanyagokat). Továbbá nagy mértékben hozzájárul a vastagbélben található jótékony baktériumok szaporodásához, ezzel elősegítve a vastagbél egészségének a megőrzését és csökkentve a vastagbél daganatok veszélyét. Egy  kontrollkutatás alapján kiderült, hogy rendszeresen datolya-fogyasztók emésztése a magas rostbevitel következtében sokkal jobbnak bizonyult. A kutatás ideje alatt az önkéntesek napi 7 darab datolyát (körülbelül 30 grammot) ettek meg, 21 napon keresztül, a bélflórára gyakorolt pozitív hatás pedig már a kutatás utáni 2 hétben látszott.  

A datolya az emésztésen kívül számos további jótékony hatással rendelkezik, például serkenti az agyműködést, növeli az emlékezőtehetséget, valamint magas kalcium tartalmának következtében a csontok egészségéhez is hozzájárul, nem utolsósorban nőknél elősegítheti a természetes szülés megindulását. 

Létezik egészséges édesítőszer?

Vannak olyan édesítőszerek és cukrok, amelyek rendelkeznek tápanyagtartalommal, és léteznek úgynevezett üres kalóriák is, bármilyen tápérték nélkül. Az Amerikai Dietetikusok Szövetségének folyóiratában megjelent tanulmány tápanyag szempontból vizsgált többféle édesítőt, többek között az agávé szirupot, melaszt, barna rizsszirupot, kukoricaszirupot, datolyacukrot, barna cukrot, mézet, juharszirupot, nádcukrot, valamint a finomított cukrot.

Talán nem meglepő eredmény, hogy a  finomított cukor az üres kalóriák közé került, a nádcukor sem tartalmazott esszenciális tápanyagokat, azonban azonosítottak két olyan édesítőt, amely kiemelten pozitív hatással lehet az egészségre, ez pedig a melasz és a datolyacukor. A versenyt a finalisták közül is a datolyacukor nyeri hiszen ez az egyetlen teljes értékű, rostban gazdag, természetes módon édes étel, amely cukor formájában is tartalmazza a datolyagyümölcs összes rostját, tápanyagát és vitaminját, mint a kálium, magnézium, kalcium, vas, foszfor és B-vitamin. Emellett megtartja kiváló antioxidáns és aminosav tartalmát is, amelyek a fehérjék építőelemei. A gyümölcs és a belőle készült cukrok kalória-és cukortartalma is megegyezik. 

“…a datolya „majdnem tökéletesen ideális” étel, tele esszenciális tápanyagokkal, nagy mennyiségű ásványi anyaggal, fehérjével és vitaminnal”

Hogyan édesíts datolyával?

A datolyát különbözőképpen használhatjuk édesítéshez.  Készíthetünk datolyapürét, (ami nem más, mint datolya vízzel leturmixolva), datolyacukrot, (ami szárított datolya porrá ledarálva), vagy datolyaszirupot. Utóbbi sokkal folyékonyabb, mint a datolyapüré, nem tartalmaz gyümölcshúst, továbbá nagyobb a cukor-koncentrációja, így nem csoda, hogy már évezredekkel ezelőtt is használták.

A datolyaszirup az egyik legősibb édesítőszer, már az ősi mezopotámiai ékírásos feljegyzésekben is találkozhatunk vele, hiszen akkoriban az első számú édesítésre használt anyag volt. Ezt az ősi nektárt te is könnyen elkészítheted otthon, csupán főzd meg vízben a datolyát, majd mikor besűrűsödik, hagyd kihűlni, majd szűrd át egy szűrőzsák segítségével. Az így kapott folyadékot ismét tedd fel főni, hagyd besűrűsödni, s kész is a házi datolyaszirup!

A datolyapürét hasonlóan tudod elkészíteni, áztasd be a datolyát forró vízbe egy órára, majd tegyük turmixgépbe a datolyát a vízzel és citrommal együtt, és daráljuk krémesre. Egy légmentesen zárható üvegben akár hetekig eláll a hűtőben. 1 bögre magozott datolyához egy bögre forró víz és 1 teáskanál citrom héja, opcionálisan leve szükséges. 

Természetesen a datolyát ehetjük önmagában desszertként, vagy valamilyen magvajjal és dióval töltve, mert az elhanyagolhatatlan tápértéke mellett magában is nagyon finom. Tökéletes továbbá nyers sütemények alapjához, energiagolyók készítéséhez, édesítőszerként süteményekbe, vagy zabkásába. Ha sűrűbb állagú és egyszerre édesebb smoothiet vagy forró csokit szeretnénk, a megoldást szintén a datolya jelenti.

Tudtad például, hogy a Viblance zabkásák és Ropogós Müzlik is datolyával vannak édesítve. Nézz körül a webshopon és találd meg a kedvenc reggelidet!


Felhasznált források:

 Nutritionfacts: https://nutritionfacts.org/video/benefit-of-dates-for-colon-health/

 Nutritionfacts: https://nutritionfacts.org/video/are-dates-good-for-you/

 Nutritionfacts: https://nutritionfacts.org/video/the-healthiest-sweetener/

 Nutritionfacts:https://nutritionfacts.org/recipe/date-syrup/