Egészséges-e ami fitt vagy diétás?

Az utóbbi pár évben felkapott lett fittnek lenni. A mindenmentes sütik, a diétás receptek és a reform termékek hatalmas népszerűségnek örvendenek. De vajon tényleg egészséges, amit annak gondolunk? Valóban fittebbek leszünk egy cukormentes sütitől? Legújabb cikkünkben ezt a témát fejtegetjük.

Szerintünk igenis lehet egészséges, ami finom. Ezt arra alapozzuk, hogy termékeinket természetes, teljes értékű (feldolgozatlan vagy minimálisan feldolgozott), 100% növényi összetevőkből készítjük. Továbbá, a termék előállítási költségénél sokkal fontosabb számunkra a termék minősége és az élvezeti értéke. Az élelmiszeriparban általában ez pont fordítva van. A boltok polcain számos “fitt” reggelizőpelyhet és édességet találunk, amiket mesterséges édesítőszerekkel, valamint különféle aromákkal ízesítenek, ízfokozókkal és állagjavítokkal kezelnek és ezáltal megkapják a “diétás” vagy a “fitt” jelzőt. A kalóriatartalmat tekintve ez akár meg is állja a helyét, viszont, ha az összetevők listáját is elolvasnánk, valószínűleg egyből vissza is raknánk őket polcra.

Példa egy létező “fitt” termék összetevőinek listája:

Keményítőszirup, kakaós bevonat 23% (cukor, teljes mértékben hidrogénezett pálmazsír, kakaópor 12%, emulgeálószer: szójalecitin; vaníliakivonat), gabonapelyhek 19% (zab, búza), alma, extrudált kukorica, ananászkészítmény (ananász, cukor, étkezési sav: citromsav, tartósítószer: kén-dioxid), mazsola, növényi zsír (pálmazsír), banánkészítmény 3% (glükóz-fruktóz szirup, gyümölcskivonatok 40% /körte, banán 23%/), nedvesítőszer: glicerin, cukor, búzakorpa, növényi zsír (pálmazsír), zselésítő anyag: pektin, étkezési sav: almasav, aroma, citrom kivonat), emulgeálószer: szójalecitin; aroma, étkezési sav: almasav. Allergéneket tartalmaz: glutént, szóját és kén-dioxidot.

Hogyan viszonyul ehhez egy Viblance granola összetevőinek felsorolása?

Viblance Pekándiós Granola összetevői: Gluténmentes zabpehely, napraforgómag, kókuszpehely, mandula, pekándió (5%), bio agávé szirup, juharszirup, extraszűz olívaolaj, tökmag, bio puffasztott quinoa (0.8%), puffasztott köles, só, fűszerek.

Az első szembetűnő különbség a lista hossza. Általában minél hosszabb az összetevők listája, annál nagyobb valószínűséggel találunk benne olyat, amit jobb lenne elkerülni.

NEM ISMERED MÉG A VIBLANCE REGGELIZŐ TERMÉKEKET? ITT MEGNÉZHETED! 

 

Melyik gyümölcs a leghatékonyabb a rákos sejtek ellen?

A második, hogy a nagyipari termékek sok olyan összetevőt tartalmaznak, melyek gyárakból és laboratóriumokból származnak, és amiknek az egészségre gyakorolt hatása megkérdőjelezhető. Ehhez képest, vannak olyan termékek, például a Viblance granolái, melyek összetevői egyenesen a termőföldről jönnek és akár a te konyhádban is előfordulhatnak.

Ezzel talán sikerült megvilágítanunk, hogy a “fitt” és “diétás” címke nem garantálja az egészséges minősítést.  A lényeg, hogy mindig olvassuk el a termékek összetevő listáját és ezek alapján mérlegeljük, hogy mit veszünk meg.

Keressük:

  • Minél rövidebb összetevő lista (az adott kategórián belül)
  • Természetben előforduló, minimálisan feldolgozott összetevők

Érdemes elkerülni:

  • Adalékanyagok: ízfokozók, térfogatnövelők, aromák, fényező anyagok, sűrítő anyagok
  • Mesterséges és vagy erősen feldolgozott összetevők
  • Mesterséges édesítőszerek
  • Mesterséges tartósítószerek

Ha édességre vágyunk, először a természetes forrásokat keressük. Együnk egy almát, narancsot vagy bármilyen szimpatikus gyümölcsöt és nézzük meg, hogy az elfogyasztása után is kívánjuk-e még azt a bizonyos csokiszeletet.

Ha a gyümölcs nem segít, próbálkozzunk pár szem natúr datolyával vagy egy-két kocka magas kakaótartalmú étcsokival. Persze nem azt mondjuk, hogy soha ne engedjünk a csábításnak és akkor is mandarint tömjünk magunkba, amikor egyáltalán nem kívánjuk. Mindössze azt, hogy szép lassan, először  tudatosan próbáljunk meg a természetes ételek felé nyitni, és egy idő után észrevesszük, hogy a szervezetünk automatikusan elkezdi a természet adta édes ízt kívánni. Ha pedig nem hisztek nekünk, akkor itt az ideje kipróbálni! 🙂 A vitaminokat és ásványi anyagokat is érdemesebb gyümölcsökből, zöldségekből, magokból, diófélékból és gabonafélékből bevinni, hiszen ebben a természetes előfordulási formájukban, a szervezetünk biztosan hasznosítani tudja őket. Ezzel szemben, az élelmiszerekbe adalékanyagként “belegyártott” vitaminok nem biztos, hogy ugyanilyen hatásfokkal tudnak beépülni.

NÉZZ KÖRÜL VEGÁN RECEPTJEINK KÖZÖTT!

Termékeinkkel igyekszünk bizonyítani, hogy a finom lehet egészséges, és az egészséges lehet finom. Granoláinkat és Ropogós Müzlijeinket természetes, feldolgozatlan alapanyagokból, kézi sütéssel készítjük. Ha még nem volt lehetőséged mindegyik ízünket megkóstolni, akkor nézz körül a webshopunkban. 🙂 

Borítókép: unsplash.com